W tym artykule dowiesz się o:
Alfred Smoczyk otworzył żużlową historię - Szczakiel pierwszy na podium
Jako pierwszy żużlowiec w dziesiątce Najlepszych Polskich Sportowców znalazł się Alfred Smoczyk. Legendarny żużlowiec był czwarty w 1949 roku oraz siódmy w 1950. Drugim przedstawicielem czarnego sportu w czołowej dziesiątce plebiscytowych annałów jest Antoni Woryna, który zajął siódme miejsce w 1966 roku.
Trzy lata później dziewiąte miejsce głosami kibiców zdobył Edward Jancarz. Przez długie lata najlepszą lokatę w Plebiscycie wśród przedstawicieli żużla miał indywidualny mistrz świata z 1973 roku Jerzy Szczakiel, który był trzeci. Sześć lat później Zenon Plech sklasyfikowany został na siódmej pozycji.
Tomasz Gollob wygrał jako jedyny
Tomasz Gollob jako jedyny żużlowiec w historii wygrał prestiżowy plebiscyt. Triumfował w 1999 roku, kiedy to zdobył tytuł indywidualnego wicemistrza świata. Wyprzedził wówczas miażdżącą przewagą głosów Mateusza Kusznierewicza i Beatę Maksymow.
Drugie miejsce zajął w 2010 roku po tym, jak wywalczył upragnione mistrzostwo świata. Gollob przegrał wówczas tylko z Justyną Kowalczyk, a wyprzedził trzeciego Adama Małysza. O wielkości Golloba świadczy fakt, że był drugi w roku olimpijskim, w którym Polacy święcili spore sukcesy.
Na najniższym stopniu plebiscytu Gollob stanął w 1998 roku, kiedy to wywalczył brązowy medal IMŚ. Przegrał wówczas tylko z Robertem Korzeniowskim i Arturem Partyką. Miejsce żużlowca na podium w roku sukcesów na igrzyskach olimpijskich w Atlancie było nie lada wyczynem.
Po raz pierwszy w plebiscytowej dziesiątce Tomasz Gollob znalazł się w 1993 roku, kiedy był ósmy. Rok później uplasował się jedną pozycję wyżej. Szóste miejsce w 10. Najlepszych Sportowców Polski Tomasz Gollob zajął w 1997 roku, po tym jak zdobył dla naszego kraju pierwszy od 18 lat brązowy medal IMŚ.
Siódme miejsce przylgnęło do Golloba w plebiscycie na kilka lat, bo zajął je w roku 2001, kiedy to Sportowcem Roku uznano Adama Małysza. Identyczny wynik polski żużlowiec wszech czasów osiągnął w roku 2008 po zdobyciu brązowego medalu IMŚ. Sportowcem Roku został wtedy Robert Kubica. Gollob siódmy w plebiscycie był także w 2009 roku, kiedy to sięgnął po srebrny medal IMŚ i złoty w DPŚ. Wówczas najlepszym polskim sportowcem uznano Justynę Kowalczyk. W dwudziestce nominowanych Gollob był także w roku 2007 po czwartym miejscu w IMŚ. W dziesiątce wówczas jednak się nie zmieścił.
Łącznie Tomasz Gollob dziewięciokrotnie plasował się w 10. Najlepszych Polskich Sportowców i jest pod tym względem zdecydowanym rekordzistą w gronie żużlowców. Gollob w 83. edycji Plebiscytu uhonorowany został także Superchampionem.
ZOBACZ WIDEO: Wypadek Tomasza Golloba wstrząsnął Polską. "To najważniejszy wyścig w jego życiu"
Hampel dwukrotnie w dziesiątce
Jarosław Hampel w 2013 roku został po raz drugi indywidualnym wicemistrzem świata, a z drużyną sięgnął po raz kolejny po Drużynowy Puchar Świata. Dzięki temu znalazł się w gronie najlepszych polskich sportowców. W plebiscycie zajął jednak dopiero dziesiąte miejsce, choć trzeba przyznać, że konkurencję miał sporą. W dziesiątce byli wówczas m.in. Robert Kubica, Anita Włodarczyk, Kamil Stoch, Robert Lewandowski i ówczesna królowa polskiego sportu, Justyna Kowalczyk.
Dwa lata wcześniej, w 2011 roku, kiedy to Hampel zdobył brązowy medal IMŚ i złoto w DPŚ był ósmy w plebiscytowej dziesiątce. Wyprzedził wówczas Kamila Stocha i Konrada Czerniaka.
Hampel w nominowanej dwudziestce znalazł się także za rok 2010, kiedy to zdobył swój pierwszy srebrny medal IMŚ. Wówczas nie zdołał przebić się do dziesiątki najlepszych polskich sportowców. Zajął dwunaste miejsce, a na drugim uplasował się indywidualny mistrz świata, Tomasz Gollob.
Kasprzak w 2014 był wyżej niż Robert Lewandowski
Rok 2014 był najlepszym w karierze Krzysztofa Kasprzaka. Nic więc dziwnego, że indywidualny wicemistrz świata na żużlu znalazł się w dziesiątce najlepszych polskich sportowców na zaszczytnym ósmym miejscu. Kasprzak oprócz srebra w Grand Prix dołożył wówczas medal z tego samego kruszcu w DPŚ oraz tytuł Indywidualnego Mistrza Polski, a także złoto w DMP ze Stalą Gorzów. Co ciekawe, Kasprzak w plebiscycie wyprzedził dziewiątego wówczas Roberta Lewandowskiego i dziesiątego Pawła Fajdka. Sportowcem Roku 2014 został Kamil Stoch.
Bartosz Zmarzlik ósmy w 2016 roku
Ostatnie lata to udane debiuty w plebiscycie żużlowców młodego pokolenia. Bartosz Zmarzlik znalazł się na ósmej pozycji za rok 2016, kiedy to sięgnął po brązowy medal IMŚ, a z reprezentacją wywalczył Drużynowy Puchar Świata. Bartek co prawda nie lubi publicznych wystąpień przed tak doborowym towarzystwem, ale musi się przyzwyczaić, że za sukcesami idą również udziały w galach i plebiscytach. Zazwyczaj co roku najlepszy polski żużlowiec na arenie międzynarodowej staje się ambasadorem całej dyscypliny w gronie sportowej elity kraju. Przez lata był nim Tomasz Gollob. Teraz pałeczkę przejmuje młodzież.
Patryk Dudek szósty w elitarnym gronie
Szóste miejsce Patryka Dudka, który zadebiutował w gronie 10. Najlepszych Sportowców Polski roku 2017 to wielki sukces żużlowca Falubazu. Najlepszy w historii debiut w cyklu Grand Prix, okraszony tytułem indywidualnego wicemistrza świata, złoty medal z reprezentacją Polski w Drużynowym Pucharze Świata oraz złoto w World Games we Wrocławiu, złożyło się na świetny wynik w plebiscycie. Kibice speedwaya oddali sporo głosów na przedstawiciela swojej ulubionej dyscypliny sportu. Dzięki temu Dudek znalazł się tuż za największymi z wielkich polskiego sportu, a żużel znów zaistniał na warszawskich salonach.
Dodajmy, że w nominowanej dwudziestce sportowców za 2017 rok był również Bartosz Zmarzlik. Rzadko kiedy zdarza się, by w tak doborowym towarzystwie znalazło się dwóch żużlowców.