Ranking żużlowych obieżyświatów. Dominuje jedna nacja, a zwycięzca ścigał się aż w 12 krajach!

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

Kto szuka jazdy, ten dużo podróżuje. W żużlu jest nacja, dla której pokonanie setek kilometrów nie jest problemem, jeśli w zamian pojawia się okazja wzięcia udziału w zawodach. Sprawdziliśmy, którzy zawodnicy w 2019 roku odwiedzili najwięcej krajów.

1
/ 9

Gwiazdy poza czołówką

Myli się ten, kto myśli, że nasze zestawienie zostało zdominowane przez gwiazdy cyklu Grand Prix. Najlepsi na świecie ścigają się przede wszystkim w Polsce, Szwecji, Danii i Anglii. Do tego dochodzą turnieje Grand Prix w krajach, które na ogół nie są dla nich zbyt atrakcyjne. To za mało, żeby wygrać.

Bartosz Zmarzlik, aktualny mistrz świata, ścigał się w tym roku na torach w ośmiu państwach. Taki sam wynik (najlepszy wśród Polaków) osiągnęli też Patryk Dudek, Bartosz Smektała, Wiktor Lampart, Maciej Janowski, Janusz Kołodziej, Norbert Kościuch i Dominik Kubera.

Zestawienie zostało zdominowane przez zawodników, którzy kochają żużel, chcą jeździć, ale często nie mają gdzie. Dlatego też niejednokrotnie biorą udział w zagranicznych turniejach o niskiej randze, dzięki czemu mogą wsiąść na motocykl, a przy okazji poznać nowy tor.

2
/ 9

Ondrej Smetana (Czechy)

Liczba odwiedzonych krajów: 10

24-letni Czech szybko zaczął sezon i już w lutym ścigał się w lidze francuskiej. Później został nawet Indywidualnym Mistrzem Francji! W 2019 roku rywalizował też na torach w Czechach, Holandii, Niemczech, Słowacji, Słowenii, na Ukrainie, w Polsce, Szwecji i Szkocji. W naszym kraju był tylko podczas Pucharu MACEC w Rawiczu (13 pkt. i 4. miejsce). W przyszłym roku ma reprezentować Wolfe Wittstock w lidze polskiej.

ZOBACZ WIDEO Żużel. Bartosz Zmarzlik o sukcesie, drodze do złota i marzeniach, które się spełniają

3
/ 9

David Bellego (Francja)

Liczba odwiedzonych krajów: 10

Francuz to prawdziwy żużlowy pracoholik - w 2019 roku ścigał się 76 razy. Na ten wynik złożyły się starty w Chorwacji, Danii, Francji, Niemczech, Rosji, na Węgrzech, we Włoszech, w Polsce, Szwecji i Anglii. Efekty widać gołym okiem. Od kilku lat w wynikach u 26-latka zauważalny jest progres.

4
/ 9

Artiom Trofmow (Łotwa)

Liczba odwiedzonych krajów: 11

19-latek ma za sobą starty w Chorwacji, Danii, Austrii, Czechach, Estonii, na Łotwie, w Niemczech, Słowenii, na Węgrzech, Ukrainie i w Polsce. Wynik być może byłby jeszcze okazalszy, gdyby nie fatalny upadek podczas zawodów w Gorzowie, kiedy wyleciał aż na trybuny. Co prawda obyło się wówczas bez groźnej kontuzji, ale młodzian musiał trochę odpocząć od jazdy na żużlu.

5
/ 9

Jesse Mustonen (Finlandia)

Liczba odwiedzonych krajów: 11

Ciekawy przypadek, bo choć odwiedził aż 11 państw, to wziął udział tylko w 26 imprezach. 24-latek ścigał się w Polsce, Holandia, Szwecji, Chorwacji, Niemczech, Anglii, Finlandii, Francji, Czechach, Estonii i na Łotwie. Do jego wyniku wliczone są starty we wszystkich odmianach żużla - nie tylko w tej klasycznej, ale i na długim oraz trawiastym torze.

6
/ 9

Oleg Michaiłow (Łotwa)

Liczba odwiedzonych krajów: 11

20-latek wypadł nieznacznie lepiej od Trofimowa.  W 2019 roku ścigał się w Danii, Estonii, Finlandii, na Łotwie, w Rosji, Słowenii, na Ukrainie, Słowacji, Węgrzech, w Anglii i Polsce.

7
/ 9

Liczba odwiedzonych krajów: 11

Najmłodszy zawodnik w zestawieniu, zaledwie 17-letni. Przy okazji już trzeci Łotysz. To tylko pokazuje jak duży głód jazdy jest wśród zawodników z tego kraju i jak bardzo cierpią oni w związku z małą liczbą imprez na obiektach w Rydze i Daugavpils. Ansviesulis w 2019 roku ścigał się w Holandii, Estonii, Finlandii, na Łotwie, w Rosji, Słowenii, na Ukrainie, Słowacji, Węgrzech i w Polsce. Rewelacyjnych wyników póki co nie osiąga, ale przy tej determinacji i pracy, z czasem progres jest bardzo możliwy.

8
/ 9

Tero Aarnio (Finlandia)

Liczba odwiedzonych krajów: 11

Polska, Niemcy, Anglia, Szkocja, Słowacja, Czechy, Szwecja, Finlandia, Ukraina, Włochy i USA. Łącznie wziął udział w ponad 50 zawodach. Wynik mógłby być bardziej okazały, gdyby nie kontuzja doznana w trakcie rozgrywek i gdyby Wanda Kraków była bardziej wypłacalna. 35-latek udowadnia, że wiek to tylko liczba. Od dwóch sezonów w jego wynikach zauważalny jest progres i śmiało można napisać, że pod tym względem tak dobrze u niego nie było jeszcze nigdy.

9
/ 9

Liczba odwiedzonych krajów: 12

Prawdziwy "International Speedway Rider", zwycięzca rankingu na "żużlowego obieżyświata 2019 roku", a przy okazji już czwarty Łotysz w zestawieniu! Na osiągnięty przez niego wynik złożyły się starty w w Danii, Czechach, Niemczech, Rosji, Słowacji, Słowenii, Polsce, Szwecji, Anglii oraz na Łotwie, Ukrainie i Węgrzech. W sumie Lebiediew, wliczając sparingi w Polsce, wziął w tym roku udział w 47 zawodach.

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (9)
avatar
x-men x-men x-men x-men x-men x-men
6.12.2019
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Luzik  
avatar
wojtaszek zg
27.11.2019
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
Dziwne jest to zestawienie. Smetana ma wpisaną Holandię, choć przejechał tak naprawdę tylko kilkadziesiąt metrów i po wypadku zakończył udział w zawodach, a w tym samym turnieju trzecie miejsce Czytaj całość
avatar
Michael081
26.11.2019
Zgłoś do moderacji
0
1
Odpowiedz
Smetana w "2020"odwiedził 10 krajów....co to przepowiednia  
avatar
CsabaHell
26.11.2019
Zgłoś do moderacji
0
1
Odpowiedz
Muszę przyznać, że obecność aż tylu Łotyszy nieco mnie zaskoczyła. Dobrze że Ryga myśli przystąpić do ligi polskiej.