Francja i Niemcy pierwszy raz zmierzą się w mistrzostwach Europy. Na mundialu walczyły czterokrotnie

W półfinale Euro 2016 dojdzie do niezwykle interesująco zapowiadającego się pojedynku Francji z Niemcami. O stawkę poprzednio obie drużyny rywalizowały na mundialu w Brazylii.

Konrad Kostorz
Getty Images / Antoine Antoniol

W 1958 roku Trójkolorowi w pojedynku o trzecie miejsce rozbili naszych zachodnich sąsiadów 6:3, a cztery bramki zdobył legendarny Just Fontaine. Po 24 latach doszło do słynnego pojedynku Francji z Niemcami w półfinale mundialu.

Po 90 minutach w Sewilli był remis 1:1, ale na początku dogrywki Les Bleus dwukrotnie pokonali Haralda Schumachera. Na Niemców to nie wystarczyło - najpierw w 102. minucie Karl-Heinz Rummenigge zmniejszył stratę, a następnie w 108. Klaus Fischer doprowadził do wyrównania! W karnych ciut lepsi byli Niemcy - spudłowali tylko raz, natomiast ich rywale chybili dwukrotnie.

Cztery lata później w meksykańskiej Guadalajarze emocji było już nieco mniej, a "Die Mannschaft" w drodze do finału pokonał przeciwnika 2:0 po trafieniach Andreasa Brehme i Rudiego Voellera.

Kolejny raz w pojedynku o stawkę obie drużyny zmierzyły się dopiero podczas mundialu w Brazylii. Wynik szybko otworzył Mats Hummels, a następnie Niemcy nie dali się ani razu zaskoczyć rywalowi, tworząc szczelne zasieki obronne. Bilans bezpośrednich starć w meczach o stawkę jest zatem dla nich jednoznacznie korzystny: 3:1.

Na gruncie towarzyskim częściej wygrywała za to Francja: 11 razy przy 5 remisach oraz 7 porażkach. 13 listopada 2015 roku w pojedynku rozgrywanym w cieniu zamachów terrorystycznych w Paryżu zespół Didiera Deschampsa pokonał team Joachima Loewa 2:0 po bramkach Oliviera Giroud i Andre-Pierre'a Gignaca.