GvA: Nys kończy sezon w swoim stylu

Sven Nys, najbardziej utytułowany przełajowiec w historii kolarstwa swoim zwycięstwem w zawodach cyklu o trofeum Gazet van Antwerpen w belgijskim Oostmalle zakończył w niedzielę sezon. Mariusz Gil 30.

Krzysztof Straszak

Na trasie koła Nysa trzymali się tylko dwaj jego rodacy: Niels Albert i Sven Vanthourenhout. Albert, mistrz świata, wygrał rywalizację w Oostmalle w dwóch poprzednich latach. Jechał na czele z Nysem aż do ostatniego okrążenia gdy wyleciał z trasy w piasek grzebiąc swoje szanse.

- Wolałbym, żeby ten wyścig zakończył się sprintem - mówił Nys. - Byłem na sprint gotowy, ale nagle spostrzegłem, że jego [Alberta] nie ma. A wtedy oczywiście nie mogłem sobie siąść - dodał. W poniedziałek odbędzie się uroczysta gala w Antwerpii, gdzie rozdane zostana trofea dla laureatów.

Bart Wellens przyjechał na metę na piątej pozycji, co pozwoliło mu zachować drugą pozycje w klasyfikacji generalnej. Przed wyścigiem miał tylko iluzoryczną szansę na wyprzedzenie Nysa. Trzeci stopień podium dla innego zawodnika ekipy Fidea, Czecha Zdenka Stybara, wicemistrza świata, szóstego w Oostmalle.

Hegemonia

Belg Nys przed tygodniem wygraną w Vorselaar przypieczętował swój triumf w cyklu Superprestige. Trofeum Gazet van Antwerpen, drugi obok tamtego presiżowy cykl w kolarstwie przełajowym, wygrał 32-letni Belg po raz szósty a piąty z rzędu. Poprawił rekord Paula Herijgersa (1993-97). W całym sezonie odniósł 18 zwycięstw.

Na osiem edycji trofeum GvA Nys triumfował w czterech: Oudenaarde, Essen, Baal i Oostmalle. Wygrana w całym cyklu zagradzana jest przez organizatora kwtoą 26 tys. euro.

W roku 2005 Nys absolutnie zdominował świat kolarskich przełajów wygrywając jako pierwszy człowiek w historii cztery najważniejsze tytuły: mistrzostwo świata, Puchar Świata, Superprestige oraz trofeum GvA kończąc oczywiście rok na pierwszym miejscu w rankingu Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI).

Mistrzostwo świata z Sankt Wendel pozostaje jego jedynym tytułem najlepszego zawodnika świata. Dziewięciokrotnie wygrał za to cykl Superprestige. Został uznany najlepszym sportowcem w Belgii w roku 2008.

W Oostmalle z zawodową karierą pożegnał się 37-letni Holender Richard Groenendaal, mistrz świata z 2000 roku.

Polacy walczyli

Jedyny Polak regularnie występujący w elicie przełajowej, Mariusz Gil ukończył rywalizację z Oostmalle na 30. miejscu. W "generalce" jest drugim najwyżej sklasyfikowanym zawodnikiem bez przynależności klubowej. Drugi z lokowanych Polaków, Marek Cichosz zdobył punkty tylko w Essen, 13 grudnia i zakończył rywalizację na 41. miejscu.

W kategorii młodzieżowej tym razem nie dominator (mistrzostwo świata, Puchar Świata, Superprestige) Philipp Walsleben a lokalni zawodnicy pierwsi wjechali na metę. Niemiec finiszował piąty i to mu absolutnie wystarczyło do końcowego triumfu w cyklu. Z czterech Polaków najwyżej sklasyfikowany, na 23. pozycji, został Paweł Szczepaniak, mistrz Polski seniorów.

Wśród pań zwycięstwo Holenderki Marianne Vos, której do triumfu w trofeum nie przysłużyło się drugie miejsce rodaczki, 30-letniej Daphny Van Den Brand. Ta uzyskała w "generalce" sześć punktów przewagi i wygrała cykl po raz drugi.