Vincenzo Nibali wygrał Tour of Croatia, CCC Sprandi Polkowice najlepszą drużyną

Sacha Modolo wygrał szósty, ostatni etap wyścigu Tour of Croatia 2017. Zwycięzcą klasyfikacji końcowej został Vincenzo Nibali.

Piotr Ziemka
Vincenzo Nibali Materiały prasowe / Vincenzo Nibali
Niedzielny etap na trasie Samobor - Zagrzeb liczył 147 kilometrów. Po sobotnim odcinku liderem klasyfikacji łącznej był Jaime Roson. Dwie sekundy tracił do niego Vincenzo Nibali, który wygrał w niedzielę lotną premię. Zdobył więc trzy sekundy bonifikaty i objął przodownictwo w "generalce".

W składzie piętnastoosobowej ucieczki dnia znalazł się Białorusin Branisław Samojłow z zespołu CCC Sprandi Polkowice. Uciekinierzy podzielili się na dwie grupy, gdy do końca pozostawało 19 kilometrów. Najdłużej na czele z tego grona utrzymywali się: Kanadyjczyk Guillaume Boivin (Israel Cycling Academy), Włoch Marco Coledan (Trek-Segafredo), Kazach Dmitrij Gruzdiew (Astana), a także Rosjanin Jewgienij Szalunow (Gazprom RusVelo).

Na koniec zawodnicy mieli do pokonania dwie sześciokilometrowe rundy po bruku i wąskich ulicach stolicy Chorwacji. Uciekinierów zdołał wyprzedzić Eduard Grosu (Nippo-Vini Fantini). Rumuna złapano jednak 1300 m przed metą. Etap wygrał Sacha Modolo. Włoch z ekipy UAE Emirates zwyciężył również podczas wtorkowego, pierwszego etapu Tour of Croatia 2017.

Drugie miejsce zajął Słoweniec Jan Polanc (też UAE Team Emirates). Trzeci finiszował Boy van Poppel. Na czwartym miejscu został sklasyfikowany Nibali (dwie sekundy straty do zwycięzcy), a na jedenastym - Roson (+0:09). Najwyżej z kolarzy zespołu CCC uplasował się Felix Grossschartner, który minął linię mety jako szósty. Czołową dziesiątkę zamknął Jan Hirt.

W klasyfikacji końcowej Hirt zajął trzecią lokatę, a Grossschartner - czwartą. W 2016 roku "Pomarańczowi" również znaleźli się na trzecim oraz czwartym miejscu. Wówczas trzeci był Victor de la Parte. Grossschartner też wtedy zakończył wyścig dookoła Chorwacji na czwartej pozycji. Z kolei w 2015 roku Tour of Croatia wygrał Maciej Paterski, a trzeci był Sylwester Szmyd.

Kolarze zespołu CCC triumfowali w klasyfikacji drużynowej. Najlepszy w kategorii młodzieżowej okazał się Michal Schlegel (CCC). Na ostatnim etapie wyżej od Czecha znalazł się jego najgroźniejszy rywal do zdobycia białej koszulki James Knox, ale Schlegel zachował pierwsze miejsce w tej klasyfikacji - zwyciężył z przewagą czterech sekund nad zawodnikiem z Wielkiej Brytanii.

6. Felbermayr +11:12

Czy Vincenzo Nibali uplasuje się w czołowej trójce klasyfikacji końcowej wielkiego, trzytygodniowego touru w 2017 roku?