Tour de Suisse: upadek Gerainta Thomasa, Elia Viviani wygrał czwarty etap

Elia Viviani wygrał czwarty etap 83. edycji Tour de Suisse. Liderem klasyfikacji generalnej pozostał Peter Sagan. Z powodu kraksy z wyścigu wycofali się Geraint Thomas i Andrej Zejc.

Piotr Ziemka
Elia Viviani PAP/EPA / DARIO BELINGHERI / Na zdjęciu: Elia Viviani
Liczący 163 kilometry etap rozegrano na trasie z Murten do Arlesheim. W ucieczce jechali: Simon Geschke (CCC Team), Robin Carpenter (Rally), Gian Friesecke (reprezentacja Szwajcarii), a także Taco van der Hoorn (Jumbo-Visma). Zwycięzcą górskiej premii drugiej kategorii został van der Hoorn. Z kolei na lotnym finiszu pierwszy zameldował się Carpenter. Na czele peletonu jechali zawodnicy z ekipy lidera klasyfikacji generalnej Petera Sagana - Bora-Hansgrohe, w tym Maciej Bodnar.

Gdy do końca pozostawało 31 kilometrów, upadli Geraint Thomas (Ineos) oraz Andrej Zejc (Astana). Obaj musieli wycofać się z wyścigu. To kolejny pech kolarzy z grupy Ineos przygotowujących się do lipcowego wyścigu Tour de France. W środę poważny upadek podczas treningu przed jazdą indywidualną na czas w Criterium du Dauphine miał Christopher Froome.

Najdłużej na czele z czwórki uciekinierów utrzymywał się Friesecke. Reprezentant Szwajcarii wygrał górską premię trzeciej kategorii oraz lotny finisz. Doścignięto go 11 kilometrów przed metą. Trzeci na ostatniej premii finiszował Sagan. Dzięki temu Słowak uzyskał sekundę bonifikaty do klasyfikacji generalnej.

O zwycięstwo etapowe, tak jak to było dzień wcześniej, rywalizowali sprinterzy. Triumfował Elia Viviani. Drugie miejsce zajął Michael Matthews. Trzeci minął metę Sagan. Czas 3:46:02 uzyskało czołowych 84 zawodników.