I liga. Derbowa huśtawka nastrojów. Weegree AZS Politechnika straciła przewagę, ale wygrała

Derby województwa opolskiego zakończyły 1. kolejkę I ligi koszykarzy. Weegree AZS Politechnika Opolska wygrała z Pogonią Prudnik 90:79. Gospodarze wypunktowali rywali w pierwszej kwarcie oraz ostatniej minucie.

Patryk Neumann
Grzegorz Mordzak w akcji WP SportoweFakty / Tomasz Fijałkowski / Na zdjęciu: Grzegorz Mordzak w akcji
Do meczu o punkty pomiędzy drużynami z Opola i Prudnika doszło po raz pierwszy od ponad ośmiu lat. Wtedy te zespoły mierzyły się w II lidze. Teraz psychologiczną przewagę miał beniaminek, który wygrał z Pogonią dwa przedsezonowe sparingi.

Gry towarzyskie zdecydowanie różnią się od ligowych meczów. W tym przypadku jednak lepiej zaczęli gracze Weegree AZS Politechniki, którzy po niecałych dwóch minutach prowadzili 11:2. W kolejnych minutach różnica nadal rosła i maksymalnie sięgnęła 17 punktów. Gospodarze zaczęli mecz od 8/9 celnych rzutów za dwa punkty. Pogoń fatalnie spisywała się w defensywie, a sytuację próbowała ratować trzema celnymi rzutami z dystansu.

Od drugiej kwarty obraz gry trochę się zmienił. Goście doszli do głosu i starali się odrabiać straty. Po zmianie stron Pogoń poszła za ciosem. Na początku trzeciej kwarty przegrywała 43:58, ale zdobyła wtedy 14 punktów z rzędu. Niemoc Weegree AZS Politechniki trafieniem za trzy przerwał Adam Kaczmarzyk. Nie zatrzymało to jednak rywali, którzy po "trójce" Adriana Sulińskiego wygrywali 67:63. Po kolejnym trafieniu Kaczmarzyka 10 minut przed końcem był jednak remis 67:67.

Dopiero w czwartej kwarcie obie drużyny stoczyły wyrównaną derbową walkę. Niewielką przewagę uzyskali gospodarze, ale nic nie wskazywało na takie zakończenie. Pogoń przez ostatnich 40 sekund straciła osiem punktów z rzędu i uległa 79:90. Z premierowego zwycięstwa w I lidze cieszył się beniaminek.

Kluczowe były rzuty wolne. Obie drużyny były skuteczne w tym elemencie. Gospodarze mieli jednak zdecydowanie więcej szans (35/39 przy 19/22 Pogoni). Świetnie niedzielny pojedynek zaczął Przemysław Szymański, który w całym spotkaniu zdobył 13 punktów (5/7 z gry). Najlepszym strzelcem był Adam Kaczmarzyk (19 punktów).

Końcówka należała do Tomasza Ochońki. Rozgrywający do 15 punktów dołożył pięć asyst. Trafił tylko 3/12 prób z gry, ale wykorzystał 8/9 rzutów wolnych. Blisko double-double był Adam Cichoń (10 punktów i dziewięć zbiórek). Dla Pogoni 19 punktów rzucił Grzegorz Mordzak, a 15 Adrian Mroczek-Truskowski. Tomasz Nowakowski do 14 "oczek" dołożył 10 zbiórek.

Weegree AZS Politechnika Opolska - Pogoń Prudnik 90:79 (32:17, 18:22, 17:28, 23:12)

Weegree AZS Politechnika: Kaczmarzyk 19, Ochońko 15, Szymański 13, Wojciech Leszczyński 11, Cichoń 10, Wilk 8, Krawiec 7, Maciej Leszczyński 7, Barszcz 0, Dawdo 0.

Pogoń: Mordzak 19, Mroczek-Truskowski 15, Nowakowski 14, Pisarczyk 12, Suliński 11, Sroka 5, Salamonik 3, Garwol 0, Sanny 0.