Dominik Moser i Jacek Fajfer najlepsi w Stanowicach

W rozegranym w sobotę (1 grudnia) w Stanowicach z udziałem zawodników z Polski i Niemiec miniżużlowym XVII Turnieju Mikołajkowym zwyciężył gość z Niemiec - Dominik Moser.

Wojciech Ogonowski

Po wygranej w biegu dodatkowym wyprzedził on w klasyfikacji Kamila Nowackiego (GUKS Speedway Wawrów). Miejsce na najniższym stopniu podium zajął kolejny z reprezentantów klubu z Wawrowa - Wojciech Fajfer, który był najmłodszym uczestnikiem turnieju w klasie 80-125 ccm. Jego brat - Jacek Fajfer okazał się z kolei najlepszy w klasie 50 ccm.

Z początku wydawało się, że sobotniej imprezie towarzyszyć będzie prawdziwie zimowa aura, gdyż od godzin porannych tor w Stanowicach zaczęły pokrywać płatki śniegu. Chociaż tuż przed rozpoczęciem zawodów opady ustały, to i tak pierwsze biegi rozgrywane były na nawierzchni śniegowej. Po równaniu toru śnieg został jednak przykryty warstwą żużla, zaś barwa toru powróciła do tradycyjnej - czarnej. Podczas przedstartowej odprawy sędzia zawodów ustalił, że rywalizacja będzie odbywać się na dystansie trzech okrążeń.
Od samego początku rywalizacji nadawała ton zdecydowanie najlepsza dwójka zawodników: 14-letni Niemiec Dominik Moser oraz tegoroczny Indywidualny Mistrz Polski - 12-letni Kamil Nowacki. Ich pierwsze starcie (bieg nr 3) zwycięsko zakończył gość zza naszej zachodniej granicy. Poraz drugi zawodnicy ci mieli okazję spotkać się w biegu nr 9. Po starcie i rozegraniu pierwszego łuku wszystko wskazywało na to, że wynik będzie taki jak uprzednio. Jednak gorzowianin do końca nie dawał za wygraną, popisując się na ostatnim łuku wyścigu piękną, a do tego skuteczną akcją, po której wyprzedził swojego rywala tuż przed samą metą. Tym samym Kamil zapewnił sobie udział w wyścigu dodatkowym, w którym poraz trzeci przyszło mu zmierzyć się z Moserem z zewnętrznego pola startowego. Start do biegu barażowego wygrał Niemiec, ale miniżużlowiec z Wawrowa ponownie nie dawał za wygraną. Niestety dla niego, pod koniec pierwszego okrążenia jego motocykl uległ awarii i Kamil był zmuszony uznać wyższość zawodnika duńskiego Vojens.

Do ścisłego grona faworytów zaliczany był częstochowianin Michał Gruchalski. W pierwszym wyścigu przydarzyła mu się jednak niebezpieczna sytuacja, w wyniku której przewrócił się na tor, przy okazji powodując upadek Maximilliana Firnissa z Niemiec. Niestety, odczuwający skutki upadku zawodnik UŚKS Speedway Częstochowa nie stawił się na starcie swoich kolejnych wyścigów, tym samym wyłączając się z walki o czołowe miejsca w turnieju.

Pozostali reprezentanci GUKS Speedway Wawrów spisali się na miarę swoich możliwości, a najlepszym z nich okazał się 9-letni Wojciech Fajfer, który z dorobkiem 10 punktów zajął trzecią lokatę.

Tuż za nim uplasował się Kamil Pytlewski, zdobywając 8 "oczek", a następnie jedyna dziewczynka w gronie startujących - Sindy Weber, która wywalczyła 6 punktów. Piąty z zawodników GUKS-u, najmłodszy stażem w miniżużlu - Wojciech Gomułka, zdobył 2 punkty, co wystarczyło mu do zajęcia siódmego miejsca.

Należy dodać, że w ceremonii wręczenia pucharów wzięli udział obecni podczas całej imprezy przedstawiciele władz polskiego żużla: Piotr Szymański - Przewodniczący Głównej Komisji Sportu Żużlowego oraz Piotr Trąbski - Członek Zarządu Głównego Polskiego Związku Motorowego.

KLASYFIKACJA 80-125 ccm:
1. Dominik Moser (Vojens SK/Dania - Niemcy) - 14+3 (3,3,3,3,2)
2. Kamil Nowacki (GUKS Speedway Wawrów) - 14+d (3,2,3,3,3)
3. Wojciech Fajfer (GUKS Speedway Wawrów) - 10 (2,1,2,2,3)
4. Kamil Pytlewski (GUKS Speedway Wawrów) - 8 (2,3,1,1,1)
5. Sindy Weber (GUKS Speedway Wawrów - Niemcy) - 6 (1,2,1,0,2)
6. Maximillian Firniss (Brovst SC/Dania - Niemcy) - 5 (u,w,2,2,1)
7. Wojciech Gomułka (GUKS Speedway Wawrów) - 2 (0,1,0,1,0)
8. Michał Gruchalski (UŚKS Speedway Częstochowa) - 0 (w,ns,ns,ns,ns)

Bieg po biegu:
1. MOSER, Pytlewski, Firniss (u/-), Gruchalski (w/su)
2. NOWACKI, Fajfer, Weber, Gomułka
3. MOSER, Nowacki, Fajfer, Gruchalski (ns)
4. PYTLEWSKI, Weber, Gomułka, Firniss (w/2min)
5. MOSER, Fajfer, Pytlewski, Gomułka
6. NOWACKI, Firniss, Weber, Gruchalski (ns)
7. MOSER, Firniss, Pytlewski, Weber
8. NOWACKI, Fajfer, Gomułka, Gruchalski (ns)
9. NOWACKI, Moser, Firniss, Gomułka
10. FAJFER, Weber, Pytlewski, Gruchalski (ns)

Bieg dodatkowy o 1. miejsce: 11. MOSER, Nowacki (d2)
Równolegle do turnieju głównego rozgrywano miniturniej dla najmłodszych zawodników w wieku 5-10 lat, startujących na motocyklach o pojemności 50 ccm. Rywalizacja ta dostarczyła sporych emocji, gdyż na torze dużo się działo, dzięki czemu widzowie byli świadkami wielu mijanek na dystansie.

Zdecydowanym zwycięzcą miniturnieju został aktualny nieoficjalny Indywidualny Mistrz Polski - 7-letni Jacek Fajfer, który wywalczył 19 punktów. Drugie miejsce zajął reprezentujący GTŻ Grudziądz - Jordan Pascal Kulwicki (12 punktów), który w ostatnim biegu okazał się jedynym pogromcą triumfatora. Należy przy tym nadmienić, że sympatyczny grudziądzanin przeżywał duże problemy sprzętowe i już swój pierwszy wyścig ukończył na zdefektowanym motocyklu. Do kolejnych biegów swój drugi motocykl użyczył mu Jacek Fajfer, dzięki czemu Jordan nie wycofał się z rywalizacji i mógł skutecznie walczyć o miejsce na podium. Na jego najniższym stopniu stanął kolejny z zawodników GUKS Speedway Wawrów - zaledwie 6-letni Damian Wagner, który na trudnym technicznie torze radził sobie znakomicie, mając szansę nawet na drugą lokatę w klasyfikacji końcowej.

KLASYFIKACJA 50 ccm:
1. Jacek Fajfer (GUKS Speedway Wawrów) - 19 (4,4,4,4,3)
2. Jordan Pascal Kulwicki (GTŻ Grudziądz) - 12 (3,d,2,3,4)
3. Damian Wagner (GUKS Speedway Wawrów) - 10 (2,3,3,u,2)
4. Sebastian Borszcz (MKMŻ Rybki Rybnik) - 5 (1,1,0,2,1)
5. Paweł Trześniewski (MKMŻ Rybki Rybnik) - 4 (0,2,1,1,0)

1. FAJFER, Kulwicki, Wagner, Borszcz, Trześniewski
2. FAJFER, Wagner, Trześniewski, Borszcz, Kulwicki (d2)
3. FAJFER, Wagner, Kulwicki, Trześniewski, Borszcz
4. FAJFER, Kulwicki, Borszcz, Trześniewski, Wagner (u3)
5. KULWICKI, Fajfer, Wagner, Borszcz, Trześniewski

Jedną z atrakcji imprezy były wyścigi pokazowe, w których ścigali się zawodnicy rywalizujący na motocyklach motocrossowych. Najlepszym w nich okazał się reprezentant Stali Gorzów - Patryk Karczmarz, który w pokonanym polu zostawił Dominika Jasińskiego i swojego brata - Rafała Karczmarza, reprezentującego w minionym sezonie GUKS Speedway Wawrów.

Miniturniej MOTOCROSS:
1. Patryk Karczmarz (Stal Gorzów) - 12 pkt.
2. Dominik Jasiński (Automobilklub Gorzowski) - 10 pkt.
3. Rafał Karczmarz (Stal Gorzów) - 8 pkt.
4. Rafał Kardasz (Automobilklub Gorzowski) - 0 pkt.

Sędziował: Bogusław Nowak (Gorzów Wlkp.) NCD: czasów nie mierzono Widzów: około 150