Fortuna I liga powraca z hitem. Derby Trójmiasta gwoździem programu

Zdjęcie okładkowe artykułu: Instagram / Arka Gdynia / Karol Czubak z Arki Gdynia w meczu Fortuna I ligi
Instagram / Arka Gdynia / Karol Czubak z Arki Gdynia w meczu Fortuna I ligi

W piątek o godzinie 20:30 Szymon Marciniak da sygnał do rozpoczęcia pierwszych od ponad trzech lat derbów między Arką Gdynia i Lechią Gdańsk. Będzie to najważniejsze wydarzenie kolejki po przerwie reprezentacyjnej w Fortuna I lidze.

Kibice największych klubów Trójmiasta czekają na derby od początku sezonu, a w przerwie reprezentacyjnej nie mogło być ważniejszego dla nich wydarzenia. W piątek Arka Gdynia podejmie Lechię Gdańsk i będzie to pierwsze spotkanie klubów od maja 2020 roku. Wtedy to w PKO Ekstraklasie widowisko było ekscytujące i zakończone golem na 4:3 Flavio Paixao w doliczonym czasie. Minęły ponad trzy lata, a derby ponownie posędziuje Szymon Marciniak.

Oba kluby pożegnały się z ekstraklasą i przychodzi im rozegrać mecz w Fortuna I lidze. Podejdą do niego w wysokiej formie. Arka została w poprzedniej kolejce liderem, a Lechia jest na trzecim miejscu w tabeli. Goście mają o trzy punkty mniej i w razie zwycięstwa w derbach, dogonią przeciwnika w wyścigu o powrót do elity.

Nie będzie to proste zadanie, ponieważ Arka rozpędziła się. Podopieczni Wojciecha Łobodzińskiego prezentują najrówniejszą formę w lidze - od ośmiu meczów tylko zwyciężają. Poza wskoczeniem na pozycję lidera, awansowali do najlepszej szesnastki Fortuna Pucharu Polski. Sam Łobodziński staje przed szansą wywalczenia awansu do PKO Ekstraklasy w drugim sezonie z rzędu. W poprzednim roku wprowadzał do elity Miedź Legnica.

- Odpoczęliśmy trochę w przerwie reprezentacyjnej, ale poza tym pracowaliśmy równie intensywnie jak do tej pory - opowiada Wojciech Łobodziński. - Przed nami specyficzny mecz i liczę w nim na pozytywny doping dla Arki. Staram się przerzucać presję na mnie, ale nie będę opowiadał piłkarzom bajek, że przed nami mecz jak każdy inny. Piłkarze sami będą nakręcać się.

Lechia w przerwie reprezentacyjnej poniosła porażkę w meczu towarzyskim z Ukrainą. W sześciu spotkaniach o stawkę jest niepokonana. Biorąc z kolei pod uwagę tylko ligę, to Lechiści nie doznali porażki w ośmiu kolejkach od 3 września. Drużyna jakoś pozbierała się po spadku i kandyduje do awansu.

- Przygotowywaliśmy się do derbów w bardzo fajnej atmosferze. Wykorzystaliśmy przerwę reprezentacyjną na poprawę zachowań boiskowych, wdrożenie nowych elementów - mówi trener Szymon Grabowski. - Przeanalizowaliśmy dokładnie Arkę i wiemy, czego możemy się po niej spodziewać. Nie chcemy przemotywować zespołu, ponieważ jesteśmy przekonani, że to nie jest potrzebne.

Derby mniejszego kalibru zostaną rozegrane w Płocku. Wisła powalczy w nich z regionalnym rywalem Zniczem Pruszków. Wisła Kraków podejmie GKS Katowice w pojedynku dużych pierwszoligowych marek. Biała Gwiazda, jak prawie przez całą rundę, chce gonić czołówkę. Wicelider Odra Opole spróbuje podnieść się po serii trzech porażek w konfrontacji z Polonią Warszawa.