Puchar Narodów Afryki: Pierwsza sensacja, Zambia lepsza od Senegalu!

Już inauguracyjny dzień Pucharu Narodów Afryki przyniósł pierwszą sensację. Senegal przegrał z Zambią 1:2 i postawił się w trudnej sytuacji. Decydujące rozstrzygnięcia tej potyczki miały miejsce w pierwszej połowie.

Za faworytów uważano podopiecznych Amany Traore, jednak pierwsza część miała dość szokujący przebieg. W 12. minucie Emmanuel Mayuka wykorzystał bierną postawę obrońców i, mając mnóstwo swobody na 5. metrze, głową pokonał Bounę Coundoula. Zambia prowadziła zatem 1:0.

Mylili się jednak ci, którzy myśleli, że stracona bramka podziała na Senegalczyków jak zimny prysznic. "Lwy Terangi" nadal grały słabo, co skrzętnie wykorzystali ich przeciwnicy. W 20. minucie Rainford Kalaba uniknął pułapki ofsajdowej, ze spokojem minął golkipera i dokładnym strzałem z ostrego kąta podwyższył prowadzenie swojej drużyny.

Do przerwy rezultat się już nie zmienił, zaś po zmianie stron wreszcie do pracy wzięli się piłkarze Amany Traore. W 53. minucie powinna paść bramka kontaktowa, ale wyśmienitej okazji nie wykorzystał Moussa Sow. Napastnik występujący na co dzień w OSC Lille przyjął piłkę na 7. metrze, miał sporo czasu, by spokojnie przymierzyć, a mimo to uderzył nad poprzeczką. Senegalczycy kontynuowali natarcie i podobną "setkę" zmarnował Demba Ba. Zawodnik Newcastle United huknął płasko z 10 metrów i tym razem futbolówka przeleciała obok bramki. Ten sam piłkarz po chwili główkował w spojenie.

Indolencja Senegalczyków trwała do 74. minuty. Wówczas Guirane Ndaw kapitalnie dośrodkował do Dame N'Doye, a ten zwiódł na zamach Chisambę Lungu i precyzyjnym strzałem w krótki róg pokonał Kennedy'ego Mweene.

W ostatnim kwadransie Zambijczycy bronili się głęboko i rozpaczliwie, a mimo to zdołali utrzymać skromne prowadzenie. Efekt? Sprawili dużą sensację i zainkasowali trzy punkty. Senegal - Zambia 1:2 (0:2)

0:1 - Emmanuel Mayuka 12' 0:2 - Rainford Kalaba 20' 1:2 - Dame N'Doye 74'

Senegal: Bouna Coundoul - Remi Gomis (28' Dame N'Doye), Lamine Sane, Souleymane Diawara, Abdou Kader Mangane, Moussa Sow (67' Papiss Demba Cisse), Mamadou Niang (46' Issar Dia), Guirane Ndaw, Demba Ba, Mohamed Diame, Cheikh Bouya Mbengue.

Zambia: Kennedy Mweene - Rainford Kalaba, Stoppila Sunzu, Nathan Sinkala, Christopher Katongo, Isaac Chansa (71' Nyambe Mulenga), Chisamba Lungu, Francis Kasonde, Emmanuel Mayuka (81' Noah Chivuta), Hichani Himoonde, Joseph Musonda (87' James Chamanga).

Sędzia: Neant Alioum (Kamerun).