Od Romy do Juventusu - burzliwa historia polsko-włoskich starć w europucharach

Maciej Kmita

Lechia Gdańsk - Juventus Turyn (0:7, 2:3)
Puchar Zdobywców Pucharów 1983/1984

Los chciał, że w pierwszej połowie lat '80 XX wieku wspaniały Juventus Trapattoniego przyjechał do Polski aż trzy razy. Sensacyjnym triumfatorem Pucharu Polski 1982/1983 była III-ligowa wówczas Lechia Gdańsk. Biało-zieloni wywalczyli dzięki temu awans do Pucharu Zdobywców Pucharów, w którym wystąpili już jako beniaminek zaplecza polskiej Ekstraklasy.

Fortuna Lechii jednak nie rozpieściła, bo już w pierwszej rundzie trafiła na Starą Damę. Lechia odebrała od Juventusu cenną lekcję futbolu - w Turynie gospodarze zwyciężyli 7:0, a w rewanżu ograli Lechię 3:2. II-ligowiec miał swoje pięć minut chwały, gdy w 64. minucie wyszedł na prowadzenie 2:1 za sprawą Jerzego Kruszczyńskiego, ale już 11 minut później do wyrównania doprowadził Roberto Taviola, a na siedem minut przed końcowym gwizdkiem zwycięstwo Starej Damie zapewnił Zbigniew Boniek.