Hiszpania podniosła się po falstarcie. Wygrane Europejek w mistrzostwach świata

Hiszpania przegrywała po pierwszej połowie z Argentyną, ale nie pozwoliła przeciwniczkom na sprawie niespodzianki. W środę zwyciężały również Holenderki, Francuzki oraz Norweżki.

piłkarki ręczne reprezentacji Hiszpanii Newspix / EXPA / Na zdjęciu: piłkarki ręczne reprezentacji Hiszpanii
W meczu latynoskich zespołów zmierzyły się Hiszpanki z Argentynkami. Akurat drużyna z Ameryki Południowej nie prezentowała się dobrze w pierwszej fazie grupowej i po dwóch porażkach zapewniła sobie pozostanie w turnieju dopiero zwycięstwem z Kongiem. Podobnych problemów nie ma Hiszpania, która ma za sobą serię sześciu wygranych. W środę Hiszpankom zrobiło się gorąco, ponieważ zaliczyły falstart i po pierwszej połowie były o gola za rywalkami. Ostatecznie zespół z Półwyspu Iberyjskiego nie pozwolił na sprawienie niespodzianki i wygrał 30:23.

W tej samej grupie zmierzyły się Holenderki z Brazylijkami i sytuacja w przedmeczowych typowaniach była podobna. Ponownie większe szansę na udane rozpoczęcie fazy zasadniczej dawano zespołowi z Europy. Brazylia w poprzedniej fazie prezentowała się poprawnie i zamierzała mocno zajść za skóry Pomarańczowym. Holenderki były skoncentrowane, a zdobyte w pierwszej połowie prowadzenie dało im dużo spokoju po zmianie stron. Drużyna z Beneluksu wygrała 35:27.

Francuzki zagrały z Austriaczkami po raz pierwszy od dekady otwierającej ten wiek. Kilkanaście lat temu drużynom udało się tworzyć całkiem zacięte widowiska. W dwóch z nich lepsza była Francja, a Austrii udało się raz pokonać doświadczonego przeciwnika. Przewaga Trójkolorowych w 2023 była zdecydowana, już w pierwszej połowie rzuciły 25 goli, a po ostatniej syrenie cieszyły się ze zwycięstwa 41:27.

W tej samej grupie doszło do starcia Norwegii z Angolą. Zanosiło się konfrontację dwóch mocno różniących się styli. Pytanie brzmiało raczej, jak wysoko wygra drużyna ze Skandynawii niż, czy to zrobi. Angolę jak dotąd było stać tylko na zremisowanie z Islandią. Norwegia od początku meczu dyktowała warunki rywalizacji, a jej wygrana 37:19 była niezagrożona.