Zaskoczenie w grupie Polski. Koniec nadziei Biało-Czerwonych

Norwegia nie poradziła sobie w meczu z Wyspami Owczymi i niespodziewanie tylko zremisowała 26:26. Ten wynik i tak odbiera Polsce resztkę nadziei na awans z grupy.

Norwegia w mistrzostwach Europy 2024 PAP/EPA / Clemens Bilan / Norwegia w mistrzostwach Europy 2024
Norwegia walczyła o drugie zwycięstwo w ME 2024. Drużyna ze Skandynawii cieszyła się po swoim meczu otwarcia, w którym zdemolowała 32:21 Polskę. Norwegia była zadowolona przede wszystkim z gry w obronie, a powstrzymanie Biało-Czerwonych dało jej prowadzenie w tabeli po pierwszej kolejce.

Z kolei wspierana licznie przez kibiców reprezentacja Wysp Owczych nie poradziła sobie w meczu ze Słowenią i poniosła porażkę 29:32. W grupie znalazła się wyłącznie przed Polską, a odkucie się w meczu z Norwegią nie zapowiadało się na proste zadanie.

Zespoły zmierzyły się po raz pierwszy w historii, więc weszły w nieznane. Nie podlegało jednak wątpliwości, że Norwegia była faworytem meczu.

Odskoczenie od Farerów nie było równie proste dla Norwegii jak ucieczka Polakom w poprzednim meczu. Już kilkakrotnie można było odnieść wrażenie, że kandydat do podium mistrzostw Europy zgasił entuzjazm przeciwnika, ale to wrażenie okazywało się mylne. Norwegia prowadziła do przerwy 13:12, ale jeszcze nie mogła być spokojna o odniesienia zwycięstwa.

Drużyna z Wysp Owczych pokazała pazur również na początku drugiej połowy, kiedy to zlikwidowała dwupunktowe prowadzenie i doprowadziła do remisu 16:16. Rozpoczęła się walka punkt za punkt i przeciąganie liny. Im bliżej było do końca meczu, tym większe panowało napięcie na boisku. Norwegia zdobyła na finiszu prowadzenie 26:23, ale i to nie wystarczyło do zwycięstwa. Trzy ostatnie gole w meczu, na miarę remisu 26:26, zdobyły Wyspy Owcze. Farerzy ustalili wynik w ostatniej minucie.