Hiszpania brutalnie przerywa islandzki sen o medalu - relacja z meczu Islandia - Hiszpania

Reprezentacja Hiszpanii przypieczętowała awans do półfinału MŚ. Podopieczni Valero Rivery pewnie pokonali wicemistrzów olimpijskich z Pekinu, Islandczyków - 32:24. Losy rywalizacji rozstrzygnęły się już w pierwszej połowie meczu. Tym samym szczypiorniści z Półwyspu Iberyjskiego zostali pierwszym półfinalistą w swojej grupie.

Paweł Nowakowski

Początek spotkania lepszy w wykonaniu Hiszpanów, którzy po dwóch trafieniach Juanina Garcii prowadzili 2:0. Ambitnie walczący Islandczycy, którzy tego dnia byli podwójnie zmobilizowani doszli swojego rywala na jedną bramkę 3:4 (10'). Od tego momentu na parkiecie niepodzielnie rządził już tylko jeden zespół - Hiszpania. Najlepiej świadczy o tym wynik z 20 minuty spotkania, kiedy to było już 12:6 na korzyść mistrzów świata z 2005 roku. Dla Islandczyków, na domiar złego bardzo dobre zawody w bramce rozgrywał Arpad Sterbik, umożliwiając swoimi interwencjami wyprowadzanie zabójczych kontrataków.
Kibice przedzierali oczy ze zdumienia. Na 5 minut przed końcem pierwszej części gry, podopieczni Valero Rivery prowadzili 16:9. Na tym jednak nie koniec! Ostatnie minuty przed przerwą to popis gry obronnej hiszpańskiej ekipy, która ten okres gry wygrała 4:1. W efekcie do szatni, schodzili aż z 10-bramkową zaliczką!

W drugiej odsłonie, mistrzowie świata z 2005 roku nieco spuścili z tonu, mając pełną kontrolę nad wynikiem. Brązowym medalistom EURO 2010, udało się nieco podrasować niekorzystny rezultat. Podopieczni Gudmundura Gudmundssona na kwadrans przed zakończeniem meczu, zredukowali o połowę, stratę z pierwszej połowy - 20:25 (45'). Mistrzowie świata z 2005 roku chcąc uniknąć niepotrzebnej nerwówki, wrzucili kolejny bieg, szybko odskakując rywalom, pozbawiając ich tym samym jakichkolwiek złudzeń na zwycięstwo. Pewne i zasłużone zwycięstwo gospodarzy kolejnego mundialu przypieczętował prawoskrzydłowy Albert Rocas, ustalając tym samym rezultat mecz na 32:24.

Hiszpanie tym zwycięstwem postawili przysłowiową kropkę nad "i", zostając pierwszym półfinalistą w swojej grupie. Na uznanie wśród rywali zasługuje fakt, iż drużyna z Półwyspu Iberyjskiego jest jedną z trzech (również Francja i Dania) niepokonanych drużyn na szwedzkim mundialu.

Islandia - Hiszpania 24:32 (10:20)

Islandia: Petersson 5, Palmarsson 4, Sigurdsson 3, Stefansson 3, Gudjonsson 3, Ingimundarson 2, Jakobsson 1, Gunnarsson 1, Atlason 1, Svavarsson 1.

Hiszpania: Gurbindo 6, R. Entrerrios 6, A. Entrerrios 5, Aguinagalde 4, Juanin Garcia 4, Rocas 2, Garcia Parrondo 1, Ugalde 1, Chema Rodriguez 1, Canellas 1, Morros 1.