ME: Grupa D - przedstawienie zespołów

Portal SportoweFakty.pl zaprasza Państwa do zapoznania się z uczestnikami X Mistrzostw Europy piłkarzy ręcznych, które w dniach 15-29 stycznia rozgrywane będą w Serbii. Pora na omówienia grupy D, w której znalazły się zespoły Chorwacji, Islandii, Norwegii i Słowenii.

Maciej Wojs
Maciej Wojs

Chorwacja

Bez wątpienia zdecydowanym faworytem grupy D, która swoje mecze rozgrywać będzie we Vrsacu, są reprezentanci Chorwacji. Szczypiorniści Hrvatski od kilku lat zaliczani są do ścisłej czołówki światowego szczypiorniaka, co znajduje potwierdzenie w wynikach osiąganych przez drużynę z Bałkanów. Mistrzowie świata z 2003 roku oraz mistrzowie olimpijscy z lat 1996 i 2004, przyjeżdżają do Serbii w jednym celu - zdobyciu pierwszego w historii złotego medalu mistrzostw Starego Kontynentu, a zarazem wywalczeniu olimpijskiej kwalifikacji.

Podopieczni Slavko Goluzy to dwukrotni wicemistrzowie Europy (2008 i 2010 rok), a także zdobywcy brązowego medalu z roku 1994. Chorwaci dwukrotnie zajmowali także 4. miejsce (2004 oraz 2006), za każdym razem ustępując reprezentacji Danii. Teraz za wszelką cenę będą chcieli uniknąć takiego rezultatu. - Sukcesem będzie już dojście do półfinału, ale nie zajęcie czwartego miejsca. Jesteśmy zmotywowani, wiemy że mamy szansę nawet na złoto w Serbii i bezpośrednią kwalifikację do Igrzysk Olimpijskich, damy z siebie wszystko żeby to osiągnąć - mówił krajowym mediom rozgrywający Vive Targów Kielce, Denis Buntić.

Chorwaci udadzą się do Serbii w możliwie najmocniejszym składzie, z doświadczonymi gwiazdami pokroju Ivano Balicia, Blazenko Lackovicia i Igora Voriego na pokładzie. Goluza będzie miał do dyspozycji także gwardię młodych utalentowanych szczypiornistów, wśród których nie zabraknie rozgrywających Domagoja Duvnjaka oraz Marko Kopljara. Jedynym zaskoczeniem jest pominięcie najlepszego prawoskrzydłowego zeszłorocznych mistrzostw świata w Szwecji, Vedrana Zrnicia.

Droga do ME 2012
Podopieczni trenera Goluzy wywalczyli bilety do Serbii wygrywając zmagania w grupie eliminacyjnej nr 2. Chorwaci nie dali najmniejszych szans reprezentacjom Rumunii, Litwy oraz Hiszpanii, notując komplet sześciu zwycięstw.

Bilans spotkań sparingowych przed ME
Chorwacja - Czechy 31:33 (Puchar Czterech Narodów)
Serbia - Chorwacja 22:20 (Puchar Czterech Narodów)
Węgry - Chorwacja 22:30 (Puchar Czterech Narodów)
Chorwacja - Iran 41:19 (Croatia Cup)
Chorwacja - Słowacja 32:23 (Croatia Cup)
Chorwacja - Szwecja 29:24 (Croatia Cup)

Ogółem: 6 spotkań - 4 zwycięstwa, 2 porażki, bilans bramek 183:143
Dla Ivano Balicia będzie to już piąty turniej finałowy ME Dla Ivano Balicia będzie to już piąty turniej finałowy ME
Islandia

Brązowi medaliści poprzednich mistrzostw Europy przyjeżdżają do Serbii żądni sukcesów. Zawodnicy z Wyspy Gejzerów wierzą, że będą w stanie powtórzyć doskonały występ sprzed dwóch lat, kiedy to w meczu o 3. miejsce pokonali reprezentantów Polski. Dla podopiecznych Gudmundura Gudmundssona głównym celem wydaje się jednak wywalczenie kwalifikacji na Igrzyska Olimpijskie w Londynie, gdzie Islandczycy mają bronić srebrnego medalu z Igrzysk w Pekinie (2008).

Islandczycy wystąpią na serbskich parkietach bez krajowej ikony piłki ręcznej, prawego rozgrywającego Ólafura [b] Stefánssona[/b], który w zespole narodowym zanotował 315 występów (1497 bramek). 38-letniego zawodnika AG Kopenhagi z udziału w mistrzostwach wykluczyła niedawna kontuzja kolana, po której Islandczyk nie zdążył powrócić do odpowiedniej sprawności.

Lukę po Stefánssonie będzie starał się wypełnić rozgrywający wicelidera niemieckiej Bundesligi Füchse Berlin, Alexander Petersson. 31-letni szczypiornista do spółki z doświadczonym skrzydłowym Gudjónem Valurem Sigurdssonem (AG Kopenhaga), a także utalentowanym rozgrywającym Aronem Pallmarssonem (THW Kiel) mają stanowić o sile islandzkiego zespołu. Nie można też zapominać o wsparciu ze strony bramkarza Björgvina Páll Gústavsson (SC Magdeburg) oraz obrotowego Roberta Gunnarssona (Rhein-Neckar Löwen). Przy niewielkiej dozie szczęścia, podopieczni Gudmundssona mogą pokusić się o bardzo dobry rezultat.

Droga do ME 2012
Islandczycy awans na turniej w Serbii wywalczyli dzięki zajęciu 2. miejsca w grupie kwalifikacyjnej nr 5. Ekipa dowodzona przez doświadczonego Stefánssona uległa jedynie reprezentacji Niemiec, a wyprzedziła Austrię oraz Łotwę. Bilans zespołu Gudmundssona to cztery zwycięstwa oraz dwie porażki (z Austrią i Niemcami, obie na wyjeździe).

Bilans spotkań sparingowych przed ME
Islandia - Drużyna Gwiazd HSI (ligi islandzkiej) 33:24
Islandia - Polska 31:31 (Totalkredit Cup)
Słowenia - Islandia 26:29 (Totalkredit Cup)
Dania - Islandia 31:27 (Totalkredit Cup)
Islandia - Finlandia / 13.01.2012

Ogółem: 4 mecze - 2 zwycięstwa, 1 remis, 1 porażka, bilans bramek 120:112
 Gudjón Valur Sigurdsson ma być jednym z liderów reprezentacji Islandii Gudjón Valur Sigurdsson ma być jednym z liderów reprezentacji Islandii
Norwegia

W przededniu mistrzostw w Serbii szczypiorniści reprezentacji Norwegii stoją przed niezwykle trudnym zadaniem. Mocno osłabioną kadrowo drużynę czekają bowiem starcia z przynajmniej potencjalnie silniejszymi rywalami. Wikingom na czele z selekcjonerem Robertem Hedinem trudno będzie więc o korzystny rezultat, a sami zawodnicy będą musieli sobie poradzić także z licznymi porównaniami do norweskiej reprezentacji kobiet, która jest aktualnym mistrzem świata i Europy.

Ogromny wpływ na wyniki zespołu trenera Hedina będzie miała bez wątpienia absencja trzech szczypiornistów podstawowego składu kadry. Z uwagi na nie najlepsze samopoczucie, a także w obawie przed trudami turnieju z gry w kadrze zrezygnował legendarny golkiper, Steinar Ege. Kontuzja ścięgna Achillesa wykluczyła ponadto środkowego rozgrywającego Kjetila Stranda. Najdotkliwsza w skutkach może się jednak okazać nieobecność lewego rozgrywającego, Kristiana Kjellinga. 31-letni zawodnik duńskiego Aalborga doznał drobnej kontuzji mięśni nogi i nie zdąży powrócić do odpowiedniej sprawności przed końcem stycznia.

Odpowiedzialność za dobre wyniki reprezentacji Norwegii spadnie najprawdopodobniej na barki tercetu Håvard Tvedten - Bjarte Myrhol - Børge Lund. Dodatkowym wsparciem powinien okazać się będący ostatnio w dobrej dyspozycji Erlend Mamelund, który w dwumeczu z reprezentacją Francji zdobył łącznie 15 bramek. Trener Hedin liczy ponadto na dobrą dyspozycję Ole Erevika, który spróbuje sprostać zadaniu zastąpienia Steinara Ege. Po słabym występie na zeszłorocznych mistrzostwach świata (9. miejsce), Norwegowie przyjeżdżają do Serbii z nadzieją wywalczenia kwalifikacji olimpijskiej. Czy tak mocno osłabionej drużynie uda się osiągnąć zamierzony cel?

Droga do ME 2012
Wikingowie na drodze do mistrzostw Europy w Serbii mieli reprezentacje Czech, Grecji oraz Holandii (gr. kwalifikacyjna nr 6). Zawodnicy trenera Hedina zakończyli zmagania grupowe na 1. miejscu, wygrywając pięć spotkań i przegrywając na wyjeździe z Czechami.

Bilans spotkań sparingowych przed ME
Norwegia - Portugalia 34:27 (Bring Cup 2011)
Norwegia - Litwa 28:24 (Bring Cup 2011)
Norwegia - Macedonia 33:26 (Bring Cup 2011)
Norwegia - Egipt 20:23
Norwegia - Egipt 29:20
Francja - Norwegia 35:29
Francja - Norwegia 28:24

Ogółem: 7 spotkań - 4 zwycięstwa, 3 porażki, bilans bramek 197:183
Håvard Tvedten / źródło: handball.no Håvard Tvedten / źródło: handball.no
Słowenia

Stawkę zespołów grupy D zamykają reprezentanci Słowenii. Dla szczypiornistów niewiele ponad dwumilionowego kraju największym dotychczasowym sukcesem było wywalczenie srebrnego medali mistrzostw Starego Kontynentu w 2004 roku. Zarówno wcześniej, jak i po 2004 roku Słoweńcy nie byli w stanie powtórzyć tego spektakularnego sukcesu, plasując się zazwyczaj w rejonach 8-11. miejsca.

Zespół prowadzony przez Borisa Denicia wystąpi w Serbii bez dwóch czołowych rozgrywających - leworęcznego zawodnika SC Magdeburga Jure Natka oraz praworęcznego Nenada Bilbiji (GWD Minden). Pierwszego z nich z udziału w mistrzostwach wykluczyła kontuzja przepony i związana z nią operacja, drugi zaś zmaga się z urazem ścięgna Achillesa.

Pod nieobecność wspomnianych Natka i Bilbiji, ciężar rozgrywania akcji spocznie na barkach zawodnika Vive Targów Kielce, Uroša Zormana. 32-letni środkowy rozgrywający to także podstawowy element układanki trenera Borisa Denicia i to od niego zależna będzie dyspozycja pozostałych rozgrywających reprezentacji Słowenii. Ważnymi ogniwami zespołu będą także skrzydłowi Dragan Gajić (Montpellier Agglomeration HB) oraz Luka Žvižej (Celje Pivovarna Laško). Dostępu do słoweńskiej bramki strzec będzie doświadczony Gorazd Škof (RK Cimos Koper).

Droga do ME 2012
Słoweńcy wywalczyli awans na mistrzostwa w Serbii dzięki zajęciu 2. miejsca w grupie kwalifikacyjnej nr 3. Podopieczni Denicia uplasowali się za plecami Polski, a zdołali wyprzedzić Portugalię oraz Ukrainę (4 zwycięstwa, 2 porażki).

Bilans spotkań sparingowych przed ME
Serbia - Słowenia 27:24
Słowenia - Dania 29:29 (Totalkredit Cup)
Słowenia - Islandia 26:29 (Totalkredit Cup)
Polska - Słowenia 25:24 (Totalkredit Cup)

Ogółem: 4 mecze - 1 remis, 3 porażki, bilans bramek 103:110
Uroš Zorman to kluczowa postać drużyny Borisa Denicia Uroš Zorman to kluczowa postać drużyny Borisa Denicia
Harmonogram spotkań grupy D:

16.01.2012
Chorwacja - Islandia, godz. 18:10
Norwegia - Słowenia, godz. 20:10

18.01.2012
Słowenia - Chorwacja, godz. 18:10
Norwegia - Islandia, godz. 20:10

20.01.2012
Islandia - Słowenia, godz. 18:10
Chorwacja - Norwegia, godz. 20:10

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×