Turniej w Gummersbach: Triumf gospodarzy, Montpellier ze zmiennym szczęściem

Zwycięstwem organizatora turnieju, VfL Gummersbach zakończył się turniej rozgrywany w dniach 9-10 sierpnia z okazji otwarcia nowej hali. 12-krotni mistrzowie Niemiec w finale pokonali Montpellier HB.

Paweł Nowakowski

Raptem przez pierwsze piętnaście minut równorzędnym rywalem dla Montpellier Agglomeration HB był austriacki Union JURI Leoben - 8:9. Później na parkiecie niepodzielnie rządzili Francuzi. Kluczem do zwycięstwa podopiecznych Patrica Cayanera, którzy na przełomie sierpnia i września stoczą dwumecz o fazę grupową Ligi Mistrzów z Orlen Wisłą Płock, była świetnie funkcjonująca obrona 6-0 oraz imponująca postawa między słupkami Thierry'ego Omeyera. Prawdziwy popis triumfatorzy rozgrywek Champions League z 2003 roku dali w drugie połowie, deklasując rywala 20:10, a w całym spotkaniu różnicą aż piętnastu trafień - 37:22.

W drugim piątkowym półfinale doszło do starcia spadkowicza z Bundesligi, TUSEM Essen z gospodarzem imprezy, VfL Gummersbach. Przez większość część pojedynku stroną przeważającą było TUSEM Essen, prowadzące w 51. minucie 25:21. Wówczas o czas poprosił opiekun Gummersbach, Emir Kurtagic. Przerwa przyniosła spodziewane efekty, a jego zawodnicy zaczęli odrabiać straty, w głównej mierze dzięki świetnej dyspozycji rzutowej Jana-Larsa Gaubatza i Raula Santosa, by na 180 sekund przed końcową syreną wyjść na prowadzenie 27:26, którego już nie oddali. Na słowa uznania zasługuje również gra Borko Ristovskiego - macedoński bramkarz odnotował 18 udanych interwencji, broniąc m.in. dwa rzuty karne.

W meczu o trzecie miejsce pomiędzy TUSEM Essen a Union JURI Leoben pewne zwycięstwo odniósł przedstawiciel 2. Bundesligi, którego do zwycięstwa poprowadził 18-letni węgierski prawoskrzydłowy, Peter Hornyak - zdobywca 11 bramek. Wiodącą postacią w niemieckim zespole był również obrotowy Andre Kropp, autor 8 trafień.

* wszystkie spotkania rozgrywano 2 x 25 minut

Wyniki pierwszego dnia turnieju (9.08 - półfinały)

Union JURI Leoben - Montpellier Agglomeration HB 22:37 (12:17)
Najwięcej bramek: dla Union Leoben - Sasa Barisic-Jaman 7.

Montpellier Agglomeration HB: Omeyer, Siffert - Tej 7, Gaber 4, Gajić 4, Accambray 4, Grebille 4, Gutfreund 3, Kavticnik 3, Dolenec 3, Borges 2, Bonnefond 2, Hmam 1.

VfL Gummersbach - TUSEM Essen 29:27 (15:16)

VfL Gummersbach: Ristovski, Puhl - Santos 8 (2k), v. Gruchalla 6 (2k), Gaubatz 5, Putics 4, J. Larsson 3, Schindler 2, Bult 1, Schroeter,, Kopco, Heyme, F. Larsson, Schröder.

TUSEM Essen: Stecken, Bliß - Pieczkowski 7, Kropp 6, Kühn 5, Seidel 4 (3k), Hornyak 3, Bouali 1, Pinto 1, Ridder, Görigk, Bach, Leenders.

Wyniki drugiego dnia turnieju (10.08)

Mecz o 3. miejsce
Union JURI Leoben - TUSEM Essen 31:37 (13:17)

Union JURI Leoben: Hurich, Filzwieser - Barisic-Jaman 12 (3k), Maretic 8, Surac 6 (1k), Schildhammer 2, Rothenburger 1, Honschein 1, Knez 1, Lerchhammer, Jandl, Illmeyer, Schwarz, Wulz.

TUSEM Essen: Stecken, Bliß - Hornyak 11 (4k), Kropp 8, Pieczkowski 6, Seidel 5 (1k), Kühn 3, Ridder 1, Bach 1, Leenders 1, Bouali 1, Pinto.

Finał
VfL Gummersbach - Montpellier Agglomeration HB 30:27 (16:16)
Najwięcej bramek: dla VfL Gummersbach - Florian von Gruchalla 9, Raul Santos 7.

Montpellier Agglomeration HB: Omeyer (12 obron) - Accambray 6, Gajić 6, Kavticnik 4, Grebille 3, Bonnefond 2, Hmam 2, Tej 2, Borges 1, Gutfreund 1.