Bundesliga: Falstart HSV, beniaminek lepszy od zwycięzcy Ligi Mistrzów! 4 bramki Jaszki

Fatalny początek ligowego sezonu dla HSV Hamburg, które przegrało na wyjeździe z Bergischer HC i od porażki rozpoczęło zmagania Bundesligi. Wygraną odniosło natomiast Füchse Berlin Bartłomieja Jaszki.

Maciej Wojs
Maciej Wojs
Tryumfatorzy Ligi Mistrzów na parkiet beniaminka z Bergischer jechali pewni swego. Dla drużyny Martina Schwalba miał to być co prawda pierwszy mecz ligowy po powrocie z turnieju Super Globe w Katarze, jednak nikt nie przypuszczał, że dość solidnie wzmocniona ekipa Lwów będzie w stanie zaskoczyć doświadczony zespół z północy Niemiec.

Pierwsze sygnały drużyna Bergischer HC wysłała jeszcze przed przerwą, dzielnie przeciwstawiając się ofensywnej sile hamburczyków, dzięki czemu oba zespoły zeszły do szatni przy stanie 14:14. Po zmianie stron szczypiorniści beniaminka zdołali odskoczyć rywalom na dystans pięciu trafień (po serii czterech bramek z rzędu) i w 46. minucie prowadzili już 24:19. Skonsternowane HSV nie było w stanie odrobić strat, a niesieni głośnym dopingiem gracze Bergischer poszli za ciosem i dowieźli wygraną do końcowej syreny.

Bohaterami ekipy beniaminka byli rozgrywający Viktor Szilagyi (7 bramek) i doświadczony islandzki golkiper Bjorgvin Pall Gustavsson (14 interwencji). HSV sezon rozpoczęło więc równie źle jak przed rokiem, kiedy w 1. kolejce przegrało w Wetzlar 27:33. Środowa porażka nie prognozuje też zbyt dobrze przed sobotnim domowym spotkaniem "na szczycie" z THW Kiel. Ekipa trenera Schwalba zdoła się w porę pozbierać?

Dwa pozostałe środowe starcia nie przyniosły już tak zaskakujących rozstrzygnięć, choć jako niewielką niespodziankę przyjąć można dobry start VfL Gummersbach i dzisiejszą wyjazdową wygraną nad MT Melsungen (32:30). Polskich kibiców zdecydowanie bardziej interesować powinien jednak występ Bartłomieja Jaszki i jego Füchse Berlin.

Lisy po wtopie w 1. kolejce z Melsungen (porażka 23:28) powróciły na odpowiednie tory i w środę gładko ograły na wyjeździe HBW Balingen-Weilstetten. Ekipa Dagura Sigurdssona uciekła rywalom już w pierwszych minutach, przed przerwą wypracowując sześciobramkowe prowadzenie i utrzymując je praktycznie do końca spotkania. Świetny mecz rozgrywali skrzydłowi Fredrik Petersen i Mattias Zachrisson. Klasą sam dla siebie był zaś Silvio Heinevetter, który oprócz skutecznych interwencji (jedenaście) zaliczył trzy asysty i dwie... bramki!

Bardzo dobre zawody rozegrał także Bartłomiej Jaszka. Polski rozgrywający od początku meczu kryty był indywidualnie na 14-15 metrze i z mniejszym lub większym powodzeniem odcinany był od akcji ofensywnych zespołu. Nie przeszkodziło mu to jednak w zdobyciu czterech bramek (4/4) i zaliczeniu trzech asyst. Dzięki wygranej Füchse Berlin awansowało na 6. miejsce i zyskało kontakt z czołówką ligowej tabeli.

04.09.2013 - środa:
Bergischer HC - HSV Hamburg 34:27 (14:14)
Najwięcej bramek: dla Bergischer - Viktor Szilagyi 7, Emil Beggren, Arnor Gunnarsson - po 5; dla HSV - Domagoj Duvnjak 6, Matthias Flohr, Hans Lindberg - po 4.

HBW Balingen-Weilstetten - Füchse Berlin 25:33 (12:18)
Najwięcej bramek: dla Balingen - Christoph Theuerkauf 7, Martin Strobel 6, Kai Häfner 4; dla Füchse - Fredrik Petersen 7, Mattias Zachrisson 5, Konstantin Igropulo, Bartłomiej Jaszka - po 4.

MT Melsungen - VfL Gummersbach 30:32 (13:14) Najwięcej bramek: dla Melsungen - Johannes Sellin 14, Jonathan Stenbäcken 7; dla Gummersbach - Barna Putics 9, Raul Santos, Florian von Gruchalla - po 6, Michal Kopco 4.