Zmiany dystrybucji miejsc w pucharach

W sezonie 2014/2015 dziewięć polskich drużyn będzie miało szansę wystąpić na europejskich parkietach. EHF zatwierdził ranking, według którego przydzielane są miejsca w pucharach.

Aneta Szypnicka-Staniec
Aneta Szypnicka-Staniec

Komitet Wykonawczy działający przy Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej zatwierdził podział miejsc dla danych krajów w rozgrywkach pucharowych sezonu 2014/2015.

W przyszłym sezonie w rozgrywkach Ligi Mistrzów Polskę będą reprezentowały dwie drużyny. Biało-czerwonym będą przysługiwały także trzy miejsca w Pucharze EHF i Challenge Cup oraz jedno w Pucharze Zdobywców Pucharów.

Mężczyznom zostało przyznane jedno miejsce w Lidze Mistrzów, dwa w Pucharze EHF i jedno w Challlenge Cup. Po jednej polskiej drużynie kobiecej wystąpi w Lidze Mistrzów, Pucharze EHF oraz Pucharze Zdobywców Pucharów. Dwa zespoły będą miały szansę reprezentować kraj w Challenge Cup.

Interesujesz się piłką ręczną? Mamy coś w sam raz dla Ciebie - Piłka ręczna na SportoweFakty.pl - nasz profil na Facebooku. Codzienna dawka informacji ze świata szczypiorniaka!

Ranking został oparty na wynikach klubowych w ostatnich trzech sezonach (2010/11, 2011/12 i 2012/13). Osiągnięcia każdego zespołu przeliczane są na punkty, które wędrują do ogólnej puli kraju, z którego pochodzi dany zespół. Na podstawie ostatecznych wyliczeń EHF określa liczbę miejsc dla przedstawicieli każdego państwa.

Łączna liczba zespołów, jaką może wystawić jedna federacja pozostała bez zmian i wynosi pięć drużyn. Nie zmieniła się także liczba krajów, które będą mogły delegować swoich przedstawicieli do gry w kwalifikacjach lub fazie grupowej Ligi Mistrzów. W edycji męskiej wystąpi dwadzieścia siedem federacji, a w rozgrywkach kobiet dwadzieścia cztery.

W odróżnieniu od ostatnich sezonów Ligi Mistrzów zmianie ulegną jednak automatyczne kwalifikacje drużyn, które na krajowym podwórku zajęły drugą lokatę. W rozgrywkach 2014/2015 dwie federacje będą miały prawo do wystawienia dwóch zespołów - wśród mężczyzn będą to reprezentanci Niemiec i Hiszpanii, a wśród kobiet przedstawicielki Węgier i Danii. Każdy zespół będzie miał jednak możliwość ubiegania się o dodatkowe miejsce Ligi Mistrzów, jednak będzie ono przysługiwało drużynie, która wcześniej zakwalifikuje się do innych europejskich rozgrywek. Po przyznaniu  miejsca danej drużynie w Lidze Mistrzów, inny zespół nie będzie mógł zająć jej miejsca w innych rozgrywkach pucharowych. Wymogi oraz wszystkie procedury dotyczące przyznania dodatkowego miejsca federacji zostaną przedłożone przez Komisję Konkursową do zatwierdzenia przez Komitet Wykonawczy w marcu tego roku. Decyzję w tej sprawie zostanie podjęta na spotkaniu w czerwcu.

Europejska Federacja Piłki Ręcznej postanowiła także zagwarantować udział w kwalifikacjach do Ligi Mistrzów, drużynie, która w ostatnim sezonie wygrała te rozgrywki, ale nie zakwalifikowała się do kolejnej edycji poprzez zajęcie słabszego miejsca w domowej lidze. W takiej jednak sytuacji federacja straci możliwość ubiegania się o dodatkowe miejsce dla innej drużyny. W ten sposób rozwiązano problem, który pojawił się po zakończeniu sezonu 2012/2013. Wtedy w Kolonii zwyciężyli gracze HSV Hamburg, ale zajęli piąte miejsce w Bundeslidze, przez co stracili prawo gry w kolejnej edycji tych prestiżowych rozgrywek. Ostatecznie wzięli jednak udział w meczach kwalifikacyjnych przeciwko Füchse Berlin, które wygrali.
Gra podczas finału Ligi Mistrzów w Lanxess Arenie to spełnienie marzeń każdego zawodnika Gra podczas finału Ligi Mistrzów w Lanxess Arenie to spełnienie marzeń każdego zawodnika
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×