El. ME 2020: Portugalczycy blisko awansu. Francuzi rozbili kolejnego rywala

Polscy szczypiorniści dołują, za to coraz lepiej radzą sobie Portugalczycy, którzy wyeliminowali naszą kadrę z MŚ 2019. Po zwycięstwie nad Litwinami są jedną nogę w ME 2020. Komplet punktów także na koncie Francuzów.

Marcin Górczyński
Gilberto Duarte (po prawej) w barwach reprezentacji Portugalii podczas meczu z Niemcami Getty Images / Matthias Hangst / Gilberto Duarte (po prawej) w barwach reprezentacji Portugalii podczas meczu z Niemcami
Portugalczycy czekają na awans od 2006 roku. Wielokrotnie zagrażali europejskim potęgom, ale do czołowych lokat w eliminacjach zawsze brakowało. Tym razem, nie tylko dzięki zwiększeniu liczby uczestników do 24, misja powinna się powieść.

Mecz na Litwie nie układał się po ich myśli. Przegrywali 15:19 na 13. minut przed końcem, nie radzili sobie z Aidenasem Malasinskasem. Portugalczycy zdołali otrząsnąć się po słabszym momentami, odwrócili losy spotkania i na 80 sekund przed końcem zapewnili sobie zwycięstwo (24:23). Z czterema punktami na koncie są naprawdę blisko ME 2020.

Po potyczce z funkcji zrezygnował trener Litwinów Arturas Juskenas, który uznał, że zespół potrzebuje nowych impulsów.

Bezproblemowo wygrali z kolei Francuzi. Zaczęło się szokująco, Mihai Popescu przez 10 minut nie wpuścił ani jednego rzutu (4:0), ale pożar udało się prędko ugasić. Nie do zatrzymania byli Nedim Remili i ponownie Raphael Caucheteux, najskuteczniejszy także na inaugurację eliminacji z Litwinami (42:27).

El. ME 2020, gr. 6 (2. kolejka):

Litwa - Portugalia 23:24 (10:12)
Najwięcej bramek: dla Litwy - Aidenas Malasinskas 9, Mindaugas Dumcius, Tadas Stankevicius - po 3; dla Portugalii - Gilberto Duarte 7, Alexandre Cavalcanti, Diego Branquinho, Alexis Borges - po 3.

Rumunia - Francja 21:31 (9:12) Najwięcej bramek: dla Rumunii - Javier Humet 5, Dan-Emil Racotea 4; dla Francji - Nedim Remili, Raphael Caucheteux - po 6, Melvyn Richardson 4.