ME 2018: porażka Słowenii, udany początek Czarnogóry

Dobry początek mistrzostw Europy piłkarek ręcznych w wykonaniu reprezentacji Czarnogóry. W spotkaniu 1. kolejki grupy B Czarnogórzanki pokonały Słowenię 36:32. Podczas drugiego dnia ME zwyciężyły również Dania i Serbia.

Tomasz Rosiński
Jovanka Radicević (Czarnogóra) Getty Images / Martin Rose / Na zdjęciu: Jovanka Radicević (Czarnogóra)
Czarnogórska ekipa najlepszy czas ma za sobą (w 2012 roku zdobyła wicemistrzostwo olimpijskie i mistrzostwo Europy), ale była faworytem starcia ze Słowenkami, z którymi przed kilkoma miesiącami wygrała 26:23.

Zawodniczki z Czarnogóry spokojnie rozpoczęły piątkową rywalizację, gdyż po dziesięciu minutach na tablicy świetlnej widniał remis 4:4. Wówczas sygnał do ataku swojej kadrze dała Majda Mehmedović, dzięki której podopieczne Pera Johanssona wyszły na prowadzenie 9:6.

Czarnogórzanki grały mocno w obronie i skupiały się przede wszystkim na zatrzymaniu liderki Słowenii - Any Gros. Jovanka Radicević oraz spółka nie zwalniały tempa i triumfowały w pierwszej połowie meczu zdecydowanie 18:12.

Po zmianie stron czarnogórska drużyna starła się tylko kontrolować boiskowe wydarzenia i trzymała przeciwnika na bezpieczny dystans. Co prawda Tamara Mavsar i Gros próbowały poderwać swoją kadrę do walki, ale ostatecznie potyczka zakończyła się wiktorią Czarnogóry 36:32.

Swoje starcia wygrały także Dunki i Serbki. Te pierwsze po zaciętym boju okazały się lepsze od Szwedek (30:29), zaś te drugie ograły Polki 33:26, chociaż do przerwy przegrywały 13:14.

Wyniki piątkowych spotkań ME 2018 kobiet:

Grupa A

Dania - Szwecja 30:29 (15:16)
Najwięcej bramek: dla Danii - Mette Tranborg 7, Anne Mette Hansen 5; dla Szwecji - Nathalie Hagman 7, Isabelle Gullden 5.

Serbia - Polska 33:26 (13:14) Najwięcej bramek: dla Serbii - Katarina Krpez Slezak 11, Jelena Lavko i Jovana Stoijlković - po 5; dla Polski - Karolina Kudłacz-Gloc 6, Kinga Grzyb 5, Aneta Łabuda i Kinga Achruk - po 4.

Grupa B

Czarnogóra - Słowenia 36:32 (18:12) Najwięcej bramek: dla Czarnogóry - Jovanka Radicević 7, Durdina Jauković 6, Tatjana Brnović 5; dla Słowenii - Ana Gros 8, Tamara Mavsar 7.