ME 2018. Autodestrukcja. Polki przegrały na inaugurację

Szczypiornistki zaczęły mistrzostwa Europy 2018 od porażki z Serbkami 26:33. Polki same rzucały sobie kłody pod nogi, po przyzwoitej pierwszej połowie przyszedł wielki kryzys po przerwie. W turnieju jednak nie wszystko stracone.

Marcin Górczyński
Kinga Achruk Newspix / Rafal Rusek / Na zdjęciu: Kinga Achruk
Zwycięstwa ze światową czołówką dodały otuchy, ale Polki, świadome swoich niemałych przecież umiejętności, chciały przełożyć dyspozycję z meczów towarzyskich na imprezę mistrzowską. Na pierwszy ogień poszły mocne i rutynowane Serbki, ograne w czołowych ligach świata, z byłą najlepszą piłkarką ręczną globu, Andreą Lekić.

Bronić szczelnie, rzucać.. spokojniej

W sparingach znakiem firmowym Biało-Czerwonych była mocna obrona, odbiły się od niej mistrzynie świata Francuzki i Dunki. Stabilność defensywy mogła zachwiać kontuzja Joanny Drabik, ale pożar udało się ugasić, ból stopy zelżał. Podstawowa kołowa wyszła w siódemce i zademonstrowała, czemu tak bacznie śledziliśmy stan jej zdrowia. Niezawodna pod własną bramką i przydatna w ataku.

Presja wywarta na Serbkach przyniosła skutek. Nawet gdy dochodziły do pozycji rzutowych, to między słupkami czaiła się na nie Weronika Gawlik. Polki zyskały śmiałość, Karolina Kudłacz-Gloc brała na siebie odpowiedzialność, włączały się jej koleżanki. Gra naszych szczypiornistek wyglądała obiecująco, czasem brakowało chłodnej głowy, jednak nie błądziły tak jak rywalki. Zły początek zupełnie wybił je z rytmu.

Serbki otrząsnęły się dopiero po pierwszej rozmowie z trenerem. Jelena Lavko i Lekić wstrzeliły się z daleka, rzuciły trzy bramki z rzędu i objęły prowadzenie 9:8. Zaczęło się wzajemne przeciąganie liny i nerwówka. Polki podejmowały pochopne decyzje, stąd multum błędów. Jak na tak niespokojne minuty i szarpaną grę, to wynik 14:13 był dużym osiągnięciem. Na szczęście te najbardziej doświadczone - Kudłacz-Gloc i Kinga Grzyb - potrafiły opanować emocje.

Potem niestety przyszła niewyjaśniona niemoc.

Jak nie idzie, to na całego

Szkoda, że od razu po przerwie Biało-Czerwone wyciągnęły rękę. Zamiast prowadzić 17:15, trzy razy nie powstrzymały Katariny Krpez Slezak. Uwidaczniały się coraz większe przestrzenie w środku obrony, a tym samym Serbki zyskiwały swobodę. Coś co wcześniej było mocnym atutem, nagle przestało funkcjonować.

Doskwierała też nieskuteczność, co gorsze, głównie po ogromnych pudłach Polek. Katarina Tomasević nie odbiła ani jednej piłki, a bramka była zaczarowana.... Pięć minut bez gola musiało się skończyć stratami (22:19). Nagle po prostu przestało iść. Mogła mieć na to wpływ chwilowa nieobecność Kingi Achruk. Liderka mocno odczuła jedno ze starć.

Kryzys pogłębiały kolejne pomyłki, właściwie cały wachlarz błędów. Złe chwyty, za dużo kroków, zgubione piłki, 1 bramka na 10 minut... Trzeba oddać Serbkom, że swoimi wyjściami wymuszały kiksy. Nic jednak nie usprawiedliwia tak wielu nieudanych rzutów w dogodnych sytuacjach.

Polki skarciły Jovana Stoiljković i przede wszystkim Krpez Slezak, na kilka minut przed końcem różnica wynosiła już siedem goli. Biało-Czerwone mógł uratować tylko jakiś niesamowity zryw, a na to się nie zanosiło. Gdyby chociaż udało się trafić 2-3 razy z rzędu, Serbki mogłyby poczuć presję. Tak się jednak nie stało.

Nie wszystko stracone

Porażka nie przekreśla szans na dobre miejsce w turnieju, zwłaszcza w wyrównanej europejskiej stawce. 2 grudnia zaplanowano mecz z Dunkami, dwa dni później ze Szwedkami. Trzy najlepsze drużyny pozostaną w turnieju. Przed kolejnymi występami jest jednak mnóstwo do poprawy. Chociażby atak pozycyjny, który całkowicie szwankował. Trudy spotkania odbiły się na obronie, 20 straconych bramek po przerwie to zatrważająca statystyka.