El. ME 2020: wielki sukces włoskiej piłki ręcznej. Zaskakująca porażka Danii

Reprezentacja Włoch wykorzystała osłabienie kadry Słowacji i pewnie wygrała 26:23. W pozostałych eliminacyjnych meczach, Ukraina rozgromiła Wyspy Owcze 30:19, a Duńczycy niespodziewanie przegrali w Czarnogórze (31:32).

Bartosz Grzelak
Piłka ręczna WP SportoweFakty / Michał Domnik / Piłka ręczna
Przed spotkaniem zapewne niewielu kibiców spodziewało się porażki Słowaków z reprezentacją Włoch. Jednak konflikt mistrza Słowacji z krajową federacją odbił się na wyniku reprezentacji narodowej, występującej bez kilku kluczowych zawodników. Słowacja przegrała 23:26 po bezbarwnym występie.

Włosi, którzy w poprzedniej kolejce długo stawiali opór w starciu z Węgrami, bez kompleksów ruszyli na rywala - po dobrym początku wygrywali 5:1. Taki rezultat obudził z letargu Słowaków, w 15. minucie odrobili część strat (4:6). Jednak w przekroju całego spotkania gospodarze byli lepszym zespołem i przez dłuższy czas utrzymywali się na prowadzeniu różnicą 4-5 bramek.

Reprezentacja Czarnogóry spłatała psikusa Duńczykom, wygrywając 32:31 po wyrównanym meczu. Bałkańska drużyna znów zadziwiła, przecież jeszcze jesienią sensacyjnie zremisowała z Wyspami Owczymi (24:24) oraz przegrała z Ukrainą (24:29).

Tym razem gospodarze pokazali się z dużo lepszej strony, przez większość czasu gry prowadzenie przechodziło z rąk do rąk. Jednak na pięć minut przed końcem odskoczyli Danii na trzy bramki różnicy (30:27). W ostatniej minucie Vladan Lipovina przypieczętował wygraną Czarnogórców (32:30).

W drugim meczu grupy 8 Ukraińcy gładko rozprawili się z Wyspami Owczymi. Po kilkunastu minutach wyrównanej walki Ukraina pozostawiła przeciwników daleko za sobą, wykorzystując okazje do szybkiego kontrataku. W 24. minucie Zachar Denisow podwyższył prowadzenie do pięciu bramek różnicy (15:10). Po przerwie przewaga Ukrainy wzrosła do jedenastu trafień (30:19)