Piłka ręczna. Mistrzostwa Europy 2020. Wielka smuta w Szwecji. Norwegowie o krok od półfinału

Niepokonani Norwegowie zmierzają do półfinału. W kolejnym meczu pokonali Szwedów 23:20, którzy stracili szansę na awans do strefy medalowej.

Marcin Górczyński
Magnus Abelvik Rod, reprezentant Norwegii PAP/EPA / ANDREAS HILLERGREN / Na zdjęciu: Magnus Abelvik Rod, reprezentant Norwegii
Szwedzi zaprezentowali się lepiej niż w poprzednim boju z Portugalią, kiedy zostali rozbici w fatalnym stylu. Trener Kristjan Andresson dokonał modyfikacji w siódemce, po urazie wrócił jeden z liderów Albin Lagergren, ale nie zmienił obrazu gry na tyle, by współgospodarze zachowali chociaż iluzoryczne szanse na awans.

ZOBACZ: Islandczycy wrócili do gry o półfinał

Norwegowie mieli w swoich szeregach Sandera Sagosena, prawdziwego dowódcę. Mózg zespołu wzorowo rozprowadzał akcje do skrzydeł, obsługiwał Magnusa Gulleruda na kole, w razie potrzeby sam brał piłkę i bombardował zza obrony. Rozgrywający PSG pracuje na tytuł MVP turnieju.

ZOBACZ: Kolejna porażka Perły w Pucharze EHF

Drugim bohaterem został Torbjorn Bergerud. Bramkarz Flensburga zatrzymywał Szwedów w kluczowych momentach, w tym trzykrotnie z rzutów karnych. Na osiem minut przed końcem, przy stanie 22:18, istniała szansa na złapanie kontaktu z Norwegami, ale Bergeurd odbił próbę sprzed linii siódmego metra. Norwegom nie przeszkodziło nawet podwójne wykluczenie.

Losy meczu mógł odmienić jeszcze Kim Ekdahl Du Rietz. Zawodnik PSG jest jednak bardzo chimeryczny podczas ME 2020. Tym razem znowu pudłował, w tym na minutę przed końcem, kiedy zamiast przyprzeć rywali do muru i zmniejszyć różnicę do jednej bramki, obił bandy reklamowe.

Norwegowie potrzebują jeszcze jednego zwycięstwa w pozostałych dwóch meczach, by oficjalnie awansować do półfinału.

Norwegia - Szwecja 23:20 (12:8) Najwięcej bramek: dla Norwegów - Sander Sagosen 8, Petter Overby, Magnus Joendal - po 3; dla Szwecji - Lucas Pellas 5, Jerry Tollbring 3