Rio 2016: Nigeria zdążyła i zwyciężyła, osiem goli Koreańczyków

Nigeria jest liderem w grupie B po 1. kolejce olimpijskiego turnieju piłki nożnej. Na dobry początek wygrała 5:4 z Japonią. W grupie C prowadzi Korea Południowa, która zdemolowała 8:0 Fidżi.

Getty Images / Buda Mendes

W grupie B prowadzi Nigeria. Pierwszym sukcesem zespołu było to, że zdążył na inaugurację z Japonią. Jeszcze dzień wcześniej piłkarze byli na lotnisku w Atlancie. Dopiero "samolot ostatniej szansy" przetransportował ich do Brazylii kilka godzin przed wyjściem na boisko.

Nigeria wychodziła na prowadzenie trzy razy. Dwukrotnie Japonia odrabiała stratę w błyskawicznym tempie. Sprawdziło się porzekadło "do trzech razy sztuka", ponieważ po ciosie Oghenekaro Etebo w 42. minucie Azjaci już nie odpowiedzieli. A przynajmniej nie od razu. Etebo zakończył mecz z aż czterema golami na koncie, a ostatniego na 5:4 zdobył Musazi Suzuki.

Po remisie 2:2 Szwecji z Kolumbią malowało się rozczarowanie na twarzach piłkarzy obu reprezentacji. Los Cafeteros wyszli na prowadzenie i chcieli wykorzystać atut Manaus. Z owianego legendami stadionu w dżungli bliżej do granicy z Kolumbią niż do innych wielkich miast w Brazylii.

Po przerwie Szwecja wyszła na prowadzenie 2:1, ale w banalny sposób sprokurowała rzut karny, którego w gola na 2:2 zamienił Dorlan Pabon. Drużyna ze Skandynawii sprawiała w tym fragmencie meczu lepsze wrażenie niż Kolumbia, ale nie ustrzegła się kosztownego błędu.

Liderem w grupie D została Korea Południowa. Jeszcze pierwsza połowa jej meczu z Fidżi była w miarę wyrównana i zakończona skromnym prowadzeniem 1:0. Piłkarska egzekucja nastąpiła po przerwie. Strzelanie rozpoczął i wynik ustalił na 8:0 Ryu Seung-Woo. Publiczność oczekiwała na choć honorowego gola kopciuszka, ale zobaczyła tylko surową chłostę ze strony Korei. Azjaci powalczą w następnych meczach z Meksykiem oraz Niemcami i to będą poważniejsze testy.

Grupa B:

Szwecja - Kolumbia 2:2 (1:1)
0:1 - Teofilo Gutierrez 17'
1:1 - Mikael Ishak 43'
2:1 - Astrit Ajdarević 62'
2:2 - Dorlan Pabon (k.) 75'

Nigeria - Japonia 5:4 (3:2) 1:0 - Umar Sadiq 6' 1:1 - Sinzo Koroki (k.) 9' 2:1 - Oghenekaro Etebo 10' 2:2 - Takumi Minamino 12' 3:2 - Oghenekaro Etebo 42' 4:2 - Oghenekaro Etebo (k.) 51' 5:2 - Oghenekaro Etebo 66' 5:3 - Takuma Asano 70' 5:4 - Musazi Suzuki 90'

Grupa C:

Fidżi - Korea Południowa 0:8 (0:1) 0:1 - Ryu Seung-Woo 32' 0:2 - Kwon Chang-Hoon 62' 0:3 - Kwon Chang-Hoon 63' 0:4 - Ryu Seung-Woo 63' 0:5 - Son Heung-Min (k.) 72' 0:6 - Suk Hyun-Jun 77' 0:7 - Suk Hyun-Jun 90' 0:8 - Ryu Seung-Woo 90'