Diamenty, muzyka i wulkan - alfabet Ligi Światowej 2013

Wiktor Gumiński
Wiktor Gumiński

M jak muzyka

Nieodłączny element każdego siatkarskiego widowiska. Podczas Final Six często można było usłyszeć piosenki, które puszczane są również w polskich halach. Wszystko dlatego, że prezes FIVB Ary Graca wystosował zaproszenie do duetu Grzegorz Kułaga/Marek Magiera, aby zajął się on oprawą turnieju Final Six.

Do Ameryki Południowej pojechał tylko ten pierwszy. - Grzegorz Kułaga ma już za sobą debiut międzynarodowy podczas tegorocznych finałów lig brazylijskich. Jego praca została oceniona przez federację Brazylii bardzo wysoko i Grzegorz otrzymał mocną rekomendację, a przede wszystkim akceptację kierownictwa FIVB - powiedział na stronie www.pzps.pl prezes Mirosław Przedpełski.

N jak niespodzianki

Liga Światowa trwała blisko dwa miesiące, więc w tak długim okresie nie mogło zabraknąć kilku nieoczekiwanych rozstrzygnięć. Jednymi z najbardziej pamiętnych momentów w kolejnych latach będą wygrana Kanady z Rosją 3:2, Iranu z Włochami 3:1 czy też Kuby z Rosją 3:1.

O jak oszustwo

Do najgorszej możliwej w sporcie rzeczy, czyli do tego, że głównymi aktorami widowiska stali się sędziowie, doszło w Sofii podczas drugiego meczu Bułgarii z Argentyną. W końcówce czwartego seta, portugalsko-japońska para arbitrów Helio Ormondo-Akihiko Tano okradła zespół Albicelestes z punktów, podejmując dwie skandaliczne decyzje.

Pierwsza miała miejsce przy stanie 24:23 dla Argentyny, kiedy to, tuż przed oczyma Ormondo, ewidentnie po bloku Todora Skrimowa zaatakował Bruno Romanutti. Druga nastąpiła przy prowadzeniu Albicelestes 29:28. Wówczas Cwetan Sokołow nad wyraz ewidentnie uderzył za antenką, lecz sędziowie z tylko sobie znanego powodu przyznali piłkę Bułgarom. Dwie akcje później było już po meczu.
Glenn Hoag po raz kolejny udowodnił swój trenerski geniusz Glenn Hoag po raz kolejny udowodnił swój trenerski geniusz
P jak Placi Camillo

Co by o Bułgarach nie mówić, zasługi włoskiego szkoleniowca w ich ostatnich wynikach na arenie międzynarodowej są na pewno niemałe. Na igrzyskach w Londynie, Placi był asystentem Najdena Najdenowa. De facto jednak, to głównie Włoch udzielał się na czasach, podpowiadając swoim zawodnikom różne rozwiązania taktyczne.

W Lidze Światowej 2013 był już w 100 procentach głównodowodzącym i wywiązał się ze swojego zadania co najmniej dobrze. Wyjąwszy Cwetana Sokołowa, składająca się co najwyżej z solidnych rzemieślników reprezentacja, ukończyła zmagania w dwóch wspomnianych turniejach w czołowej "czwórce".

R jak reforma

Miniona edycja "Światówki" została rozegrana zupełnie innej formie niż w poprzednich latach. W grupie A i B mierzyły się ze sobą siatkarskie tuzy, natomiast do C trafiły ekipy aspirujące do tego miana bądź przechodzące w ostatnich latach kryzys formy.

Nowa formuła okazała się trafnym rozwiązaniem. Wiele spotkań trzymało w napięciu do samego końca, a losy awansu w każdej z grup ważyły się do ostatniej kolejki.

S jak serie

Drużyną, która może się pochwalić najlepszą passą zwycięstw z rzędu jest Kanada. Podopieczni Glenna Hoaga zachowywali status niepokonanych przez 7 kolejnych spotkań.

Na drugim biegunie znajdują się z kolei Argentyńczycy. Gracze Javiera Webera w całych rozgrywkach wygrali zaledwie raz, w swoim pierwszym meczu grupowym ze Stanami Zjednoczonymi. Potem zaliczyli bardzo bolesną serię 11 przegranych po kolei.

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×