Dyskwalifikacja gwiazdora skoków. Znany powód

O wielkim pechu na mamucie w Oberstdorfie może mówić reprezentant Austrii Jan Hoerl. Po dalekim locie w pierwszej serii plasował się w czołówce, ale nie przeszedł kontroli sprzętu.

Piotr Bobakowski
Jan Hoerl PAP/EPA / EPA/ANNA SZILAGYI / Na zdjęciu: Jan Hoerl

Lot na odległość 218 m Jana Hoerla sprawił, że Austriak miał szansę na walkę o miejsce w TOP 10 podczas niedzielnego (25 lutego) konkursu Pucharu Świata w lotach w Oberstdorfie (relacja TUTAJ), ale szybko okazało się, że... 25-latek nie wystąpi w drugiej serii.

Hoerl, drużynowy złoty medalista ZIO 2022, po swojej próbie nie przeszedł kontroli sprzętu i zgodnie z przepisami został zdyskwalifikowany. "Nieprawidłowa przepuszczalność kombinezonu" - taką przyczynę dyskwalifikacji podano w komunikacie do mediów.

Przepis mówi, że kombinezon zawodnika nie może przepuszczać powietrza mniej niż 40 litrów na metr kwadratowy na sekundę. Przy wyniku poniżej tej wartości, strój uznaje się za... zbyt dobry i w takim przypadku dochodzi do dyskwalifikacji.

Kombinezon reprezentanta Austrii był po prostu za bardzo szczelny, co jest niezgodne z obowiązującym regulaminem zawodów PŚ w skokach narciarskich.

Hoerl wcześniej średnio spisywał się na mamucie w Oberstdorfie. W niedzielę w kwalifikacjach zajął 16. miejsce (218,5 m). W sobotnim konkursie indywidualnym uplasował się na 17. pozycji (211,5 i 215,5 m).