Brytyjka sprawiła sensację. Estonka rywalką Sereny Williams

Harriet Dart sprawiła olbrzymią niespodziankę w wielkoszlemowym US Open 2022 w Nowym Jorku. Brytyjska tenisistka wyeliminwała rozstawioną z numerem 10. Darię Kasatkinę. Estonka Anett Kontaveit będzie przeciwniczką Sereny Wlliams.

Daria Kasatkina PAP/EPA / SARAH YENESEL / Daria Kasatkina
Już pierwszego dnia z US Open pożegnały się dwie tenisistki z Top 10 rankingu. Los Simony Halep podzieliła Daria Kasatkina (WTA 10), która przegrała 6:7(8), 6:1, 3:6 z Harriet Dart (WTA 88). W zaciętym pierwszym secie Brytyjka wróciła z 1:3, a w tie breaku obroniła dwie piłki setowe. W drugiej partii nie istniała na korcie, ale w trzeciej odrodziła się. Od 0:2 zdobyła sześć z siedmiu kolejnych gemów i sensacja stała się faktem.

W trwającym dwie godziny i 31 minut meczu Kasatkina popełniła dziewięć podwójnych błędów. Wykorzystała dziewięć z 18 break pointów. Dart na przełamanie zamieniła osiem z 14 okazji. Brytyjka zdobyła o 11 punktów mniej (95-106), ale odniosła pierwsze w karierze zwycięstwo nad tenisistką z Top 10 rankingu. Kasatkina w ostatnich tygodniach grała bardzo dobrze. Tego lata zdobyła tytuły w San Jose i Granby.

Anett Kontaveit (WTA 2) rozbiła 6:3, 6:0 Jaqueline Cristian (WTA 77). W pierwszym secie Rumunka z 1:3 wyrównała na 3:3 i miała break pointa na 4:3. Estonka zdobyła dziewięć gemów z rzędu i w 66 minut zameldowała się w II rundzie. Wiceliderka rankingu odparła trzy z czterech break pointów i spożytkowała pięć z siedmiu szans na przełamanie. Zgarnęła 23 z 27 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Naliczono jej 20 kończących uderzeń i 20 niewymuszonych błędów. Cristian miała 10 piłek wygranych bezpośrednio i 18 pomyłek. Kolejną rywalką Kontaveit będzie Serena Williams.

Finalistka tegorocznego Wimbledonu Ons Jabeur (WTA 5) wygrała 7:5, 6:2 z Madison Brengle (WTA 61). W pierwszym secie Amerykanka z 1:3 wyszła na 4:3. W zaciętej końcówce lepsza okazała się Tunezyjka, a w drugim secie od 1:2 zgarnęła pięć kolejnych gemów. Następną rywalką Jabeur będzie Elizabeth Mandlik (WTA 144), która zwyciężyła 5:7, 7:6(3), 6:4 Tamarę Zidansek (WTA 81). W trwającym dwie godziny i 42 minuty meczu obie tenisistki uzyskały po sześć przełamań i zdobyły po 122 punkty.

W II rundzie jest Leylah Fernandez (WTA 14). Kanadyjka pokonała 6:3, 6:4 Oceane Dodin (WTA 98). Finalistka US Open 2021 posłała 26 kończących uderzeń przy zaledwie dziewięciu niewymuszonych błędach. Zaserwowała 10 asów i wywalczyła 26 z 35 punktów przy swoim pierwszym podaniu. W II rundzie czeka ją starcie z Ludmiłą Samsonową (WTA 35), która obroniła cztery break pointy i wygrała 6:3, 6:1 z Sarą Bejlek (WTA 209).

Madison Keys (WTA 20) pokonała 7:6(3), 6:3 Dajanę Jastremską (WTA 86). W pierwszym secie finalistka US Open 2017 wróciła z 1:4 i obroniła trzy piłki setowe w 12. gemie. Barbora Krejcikova (WTA 23) wygrała 6:4, 6:0 z Fernandą Contreras Gomez (WTA 200). W ciągu 86 minut czeska mistrzyni Rolanda Garrosa 2021 zamieniła na przełamanie siedem z dziewięciu okazji.

Martina Trevisan (WTA 27) uległa 5:7, 1:6 Jewgieniji Rodinie, dla której był to pierwszy mecz po trzyletniej nieobecności w WTA Tour. W pierwszym secie Włoszka roztrwoniła prowadzenie 2:0 i piłkę setową przy 5:4. W tym roku w Paryżu tenisistka z Florencji osiągnęła pierwszy wielkoszlemowy półfinał. Kolejną rywalką Rodiny będzie Ajla Tomljanović (WTA 46), która zwyciężyła 6:3, 7:6(5) Karolinę Muchovą (WTA 235). Australijka wróciła z 0-3 w tie breaku i zakończyła mecz w dwóch setach.