Potężna sensacja w US Open! Mistrzyni Wimbledonu za burtą!

Wielka niespodzianka w Nowym Jorku! Tenisistka z Kazachstanu Jelena Rybakina szybko straciła szanse na sukces w wielkoszlemowym US Open 2022. Mistrzyni Wimbledonu została pokonana przez Francuzkę Clarę Burel.

Jelena Rybakina Getty Images / Jamie Squire / Na zdjęciu: Jelena Rybakina
Dla Jeleny Rybakiny (WTA 25) US Open 2022 był 13. wielkoszlemowym startem. Trzeci raz odpadła w I rundzie. Po raz drugi zdarzyło się jej to w Nowym Jorku (2019). We wtorek Kazaszka przegrała 4:6, 4:6 z Clarą Burel (WTA 131). W pierwszym secie mistrzyni Wimbledonu z 2:4 wyrównała na 4:4, ale w dwóch kolejnych gemach zdobyła tylko punkt. W drugiej partii doszło do jednego przełamania, które Francuzka zaliczyła na 1:0.

Garbine Muguruza (WTA 10) pokonała 6:3, 7:6(5) Clarę Tauson (WTA 57). W pierwszym secie miało miejsce jedno przełamanie, które Hiszpanka uzyskała na 3:1. W drugiej partii mistrzyni Rolanda Garrosa 2016 i Wimbledonu 2017 obroniła trzy piłki setowe przy 4:5 i 0-40. US Open jest jedynym wielkoszlemowym turniejem, w którym do tej pory nie doszła do ćwierćfinału. W Nowym Jorku dwa razy awansowała do IV rundy (2017, 2021).

W trwającym dwie godziny i dwie minuty meczu Muguruza zaserwowała 10 asów i zdobyła 35 z 48 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Odparła pięć z sześciu break pointów i wykorzystała dwie z siedmiu szans na przełamanie. Kolejną rywalką Hiszpanki będzie Linda Fruhvirtova (WTA 167), która pokonała 6:3, 6:4 Xinyu Wang (WTA 79). W drugim secie Czeszka od 2:4 zdobyła cztery gemy z rzędu.

Jessica Pegula (WTA 8) wygrała 6:2, 6:2 z Viktoriją Golubić (WTA 89). W ciągu 64 minut Amerykanka wywalczyła 19 z 23 punktów przy własnym pierwszym podaniu. Zniwelowała dwa z trzech break pointów i zamieniła na przełamanie pięć z sześciu okazji. Aryna Sabalenka (WTA 6) posłała 28 kończących uderzeń przy 13 niewymuszonych błędach i pokonała 6:3, 6:1 Catherine Harrison (WTA 243).

Petra Kvitova (WTA 21) zwyciężyła 7:6(3), 6:0 Erikę Andriejewą (WTA 130). W pierwszym secie Czeszka wróciła ze stanu 2:5. W ciągu 86 minut dwukrotna mistrzyni Wimbledonu zgarnęła 27 z 33 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Miała cztery break pointy i wszystkie wykorzystała. Odpadła Jelena Ostapenko (WTA 16), triumfatorka Rolanda Garrosa 2017. Roztrwoniła prowadzenie 2:0 w trzecim secie i przegrała 3:6, 6:3, 4:6 z Qinwen Zheng (WTA 39). Łotyszka w US Open nigdy nie doszła dalej niż do III rundy.