Jest wyczekiwane przełamanie. Zmiana rywali nie zaskoczyła Zielińskiego

Jan Zieliński i Hugo Nys wygrali pierwszy mecz w prestiżowym turnieju ATP Masters 1000 na kortach ziemnych w Madrycie. Nasz reprezentant i jego partner okazali się lepsi od Austriaków.

Rafał Smoliński
Jan Zieliński Materiały prasowe / PZT / Na zdjęciu: Jan Zieliński
Pierwotnie rywalami Jana Zielińskiego i Hugo Nysa na inaugurację zmagań w Mutua Madrid Open 2023 mieli być Lorenzo Musetti i Diego Schwartzman. Jednak Włoch zgłosił kontuzję prawego ramienia i ostatecznie razem ze swoim argentyńskim partnerem musiał się wycofać. Ich miejsce zajęli Alexander Erler i Lucas Miedler, którzy wspólnie wygrali cztery turnieje, z czego ten ostatni, rozegrany w ubiegłym tygodniu na mączce w Monachium.

Wydawało się więc, że Zieliński i Nys nie będą mieli łatwego zadania. Tymczasem w ciągu zaledwie 58 minut odnieśli w pełni zasłużone zwycięstwo 6:1, 6:4. Austriacy nie wypracowali nawet break pointa, a sami stracili serwis trzykrotnie.

W premierowej odsłonie Zieliński i Nys postarali się o dwa przełamania. Doszło do nich w drugim i szóstym gemie. Natomiast w kolejnej partii polsko-monakijski debel zaatakował już w gemie otwarcia i potem tylko kontrolował sytuację na korcie. Miał jeszcze kilka okazji na kolejne przełamania, ale ostatecznie skończyło się na jednym.

Zieliński i Nys przerwali serię niepowodzeń w tourze. Od finału wielkoszlemowego Australian Open 2023 zdołali razem wygrać w głównym cyklu tylko jedno spotkanie (w turnieju ATP 250 w Dosze). Do tego osiągnęli jeszcze finał challengera w Phoenix.

Zwycięska para awansowała do 1/8 finału turnieju debla zawodów ATP Masters 1000 na kortach ziemnych w Madrycie i wywalczyła 90 punktów do światowego rankingu. W II rundzie, już w niedzielę, na drodze Zielińskiego i Nysa stanie rozstawiony z ósmym numerem meksykańsko-francuski duet Santiago Gonzalez i Edouard Roger-Vasselin.

Mutua Madrid Open, Madryt (Hiszpania)
ATP Masters 1000, kort ziemny, pula nagród 7,705 mln euro
sobota, 29 kwietnia

I runda gry podwójnej:

Jan Zieliński (Polska) / Hugo Nys (Monako) - Alexander Erler (Austria, Alt) / Lucas Miedler (Austria, Alt) 6:1, 6:4