Co tam się dzieje? Kolejna sensacja w Rzymie. Idze odpadły dwie rywalki

Maria Sakkari zakończyła występ w turnieju WTA 1000 w Rzymie. Rozstawiona z numerem dziewiątym Greczynka przegrała z Czeszką Marketą Vondrousovą. Wiktoria Azarenka nie wyszła na kort z powodu kontuzji.

Maria Sakkari PAP/EPA / Riccardo Antimiani / Na zdjęciu: Maria Sakkari
Iga Świątek rozbija kolejne rywalki, a inne rozstawione tenisistki odpadają jedna po drugiej. Maria Sakkari (WTA 8) zakończyła występ w Rzymie jako szósta tenisistka z Top 10 rankingu. Greczynka przegrała 5:7, 3:6 z Marketą Vondrousovą (WTA 70).

W pierwszym secie Sakkari obroniła dwie piłki setowe i z 3:5, 15-40 wyrównała na 5:5. Dwa ostatnie gemy padły łupem Vondrousovej. W drugiej partii Czeszka uzyskała dwa przełamania i zameldowała się w 1/8 finału. Jest to jej trzecie zwycięstwo nad tenisistką z Top 10 w tym roku. Dwa razy pokonała Tunezyjkę Ons Jabeur, w Australian Open i Indian Wells.

Vondrousova jest finalistką Rolanda Garrosa 2019 i srebrną medalistką igrzysk olimpijskich w Tokio (2021). Czeszka powoli odbudowuje się po problemach zdrowotnych. W 2019 roku była klasyfikowana na 19. miejscu w rankingu. W Rzymie jej najlepszym wynikiem jest półfinał z 2020. Następną przeciwniczką Vondrousovej będzie Jelena Rybakina lub Anna Kalinska.

W sobotę Wiktoria Azarenka (WTA 17) miała zmierzyć się z Madison Keys (WTA 23). Do meczu nie doszło z powodu deszczu. Przełożono go na niedzielę, ale ostatecznie to starcie w ogóle się nie odbyło. Dwukrotna mistrzyni Australian Open (2012, 2013) wycofała się z powodu kontuzji prawej nogi. Azarenka w Rzymie może się pochwalić finałem z 2013 roku.

Daria Kasatkina (WTA 9) zwyciężyła 7:5, 4:6, 7:6(2) Julię Grabher (WTA 89). Austriaczka ruszyła w niesamowitą pogoń i z 5:7, 0:3 doprowadziła do trzeciej partii. Rozpoczęła ją od przełamania, by w drugim gemie oddać podanie. Później obie tenisistki nie pozwoliły sobie już na stratę serwisu. Przy 4:5 Grabher obroniła piłkę meczową. W tie breaku Kasatkina skruszyła opór rywalki i od 1-2 wywalczyła sześć punktów z rzędu. Mecz trwał trzy godziny i 19 minut.

Camila Giorgi (WTA 37) prowadziła 5:1 w pierwszym secie meczu z Karoliną Muchovą (WTA 52). Włoszka zmarnowała łącznie siedem piłek setowych i przegrała 6:7(4), 2:6. W ciągu godziny i 59 minut Czeszka zniwelowała osiem z 11 break pointów i spożytkowała pięć z siedmiu szans na przełamanie.

Internazionali BNL d'Italia, Rzym (Włochy)