Duża niespodzianka w starciu Amerykanek. Pierwsze problemy Vondrousovej

Marketa Vondrousova nie miała łatwej przeprawy z Peyton Stearns w wielkoszlemowym US Open 2023 w Nowym Jorku. Do niespodzianki doszło w starciu Amerykanek. Madison Keys zaskakująco łatwo wyeliminowała Jessicę Pegulę.

Madison Keys PAP/EPA / SARAH YENESEL / Na zdjęciu: Madison Keys
W poniedziałek w US Open ma miejsce dokończenie IV rundy. Na tym etapie turnieju odpadła rozstawiona z numerem trzecim Jessica Pegula (WTA 3). Amerykanka przegrała 1:6, 3:6 ze swoją rodaczką Madison Keys (WTA 17).

W ciągu 61 minut wyżej notowana reprezentantka USA miała tylko jeden break point i go wykorzystała. Keys na przełamanie zamieniła pięć z dziewięciu okazji. Zdobyła 24 z 31 punktów przy swoim pierwszym podaniu oraz 10 z 13 przy siatce. Naliczono jej 21 kończących uderzeń przy 19 niewymuszonych błędach. Peguli zanotowano sześć piłek wygranych bezpośrednio i 20 pomyłek.

Pegula w największych turniejach sześć razy doszła do ćwierćfinału, w tym w US Open 2022. Keys osiągnęła 10. wielkoszlemowy ćwierćfinał, trzeci w US Open. W Nowym Jorku zanotowała najlepszy start w imprezie tej rangi. W 2017 roku dopiero w finale uległa Sloane Stephens.

Kolejną rywalką Keys będzie Marketa Vondrousova (WTA 9). Mistrzyni Wimbledonu pierwsze trzy rywalki odprawiła łatwo. Tym razem opór stawiła jej Peyton Stearns (WTA 59). Czeszka zwyciężyła Amerykankę 6:7(3), 6:3, 6:2.

W pierwszym secie Vondrousova ruszyła w pościg z 1:4. Ostatecznie doszło do tie breaka, który padł łupem Stearns. Czeszka opanowała sytuację i kolejne dwie partie należały do niej. W trwającym dwie godziny i 10 minut meczu zaserwowała dziewięć asów i spożytkowała siedem z 12 break pointów. Pokusiła się o 23 kończące uderzenia przy 29 niewymuszonych błędach. Stearns miała 27 piłek wygranych bezpośrednio przy 52 pomyłkach.

21-letnia Amerykanka po raz pierwszy doszła do IV rundy wielkoszlemowego turnieju. Vondrousova nigdy wcześniej nie awansowała do ćwierćfinału US Open. Po raz trzeci dotarła to tej fazy w imprezach najwyższej rangi. W tegorocznym Wimbledonie triumfowała, w Rolandzie Garrosie 2019 w finale uległa Australijce Ashleigh Barty.

Program i wyniki turnieju kobiet

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)