Wielkie emocje w Australian Open. Mistrz olimpijski wytrzymał presję w tie breaku

Alexander Zverev po tie breaku piątego seta pokonał Camerona Norrie'ego w IV rundzie rozgrywanego na kortach twardych w Melbourne Australian Open 2024. Dla Niemca to 11. w karierze awans do wielkoszlemowego ćwierćfinału.

Marcin Motyka
Alexander Zverev PAP/EPA / Joel Carrett / Na zdjęciu: Alexander Zverev
Alexander Zverev często miewa problemy w początkowych fazach turniejów wielkoszlemowych. W Australian Open 2024 stracił już pięć setów, ale wciąż nie poniósł porażki i jest w ćwierćfinale. W poniedziałek rozstawiony z numerem szóstym Niemiec po ponad czterogodzinnej walce pokonał 7:5, 3:6, 6:3, 4:6, 7:6(3) oznaczonego "19" Camerona Norrie'ego.

Mecz od początku był bardzo wyrównany i interesujący. Faworyzowany Zverev musiał się mieć na baczności, ponieważ Norrie ani na moment nie miał zamiaru odpuszczać, świetnie radził sobie w defensywie i karcił Niemca, mistrz olimpijskiego z 2021 roku, znakomitymi kontrami.

Norrie niemal przez cały pojedynek musiał gonić i robił to bardzo skutecznie. Odrobił stratę 0-1 i 1-2 w setach, a w piątej partii zniwelował breaka, którego podarował przeciwnikowi w gemie otwarcia.

Zwieńczeniem spotkania był super tie break, który paradoksalnie okazał się najmniej emocjonującą częścią całego meczu. Po serii błędów, nieudanych skrótach i pomyłek z forhendu Norrie'ego, Zverev od stanu 2-2 wyszedł na 8-2. Następnie podwyższył na 9-3, co dało mu sześć meczboli. Wykorzystał już pierwszego, trafiając forhendem w linię.

W ciągu czterech godzin i pięciu minut gry Niemiec zaserwował 15 asów, czterokrotnie został przełamany, wykorzystał cztery z 14 break pointów, posłał 54 zagrania kończące i popełnił 41 niewymuszonych błędów.

Dla 26-latka z Hamburga to 11. w karierze awans do wielkoszlemowego ćwierćfinału. W 1/4 finału Australian Open znalazł się po raz trzeci (poprzednio w sezonach 2020-21). Jego kolejnym rywalem będzie Carlos Alcaraz bądź Miomir Kecmanović.

Australian Open, Melbourne (Australia)
Wielki Szlem, kort twardy, pula nagród 86,5 mln dolarów australijskich
poniedziałek, 22 stycznia

IV runda gry pojedynczej:

Alexander Zverev (Niemcy, 6) - Cameron Norrie (Wielka Brytania, 19) 7:5, 3:6, 6:3, 4:6, 7:6(3)