Uczestnicy Finałów ATP World Tour: Andy Murray, burzliwy rok bohatera Brytyjczyków

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

Andy Murray szósty w karierze awans do Finałów ATP World Tour wywalczył na ostatniej prostej. Po US Open Szkot wygrał 20 z 23 rozegranych meczów, zdobywając w tym czasie trzy tytuły.

W tym artykule dowiesz się o:

To jest bardzo burzliwy sezon dla Andy'ego Murraya. Szkot z nieba, w którym się znalazł się po triumfie w Wimbledonie w lipcu 2013 roku, spadł do piekła. Murray długo szukał właściwej formy po operacji kręgosłupa, jakiej poddał się we wrześniu ubiegłego roku. Dodatkowo współpracę z nim zerwał trener i mentor w jednej osobie, Ivan Lendl. 27-latek z Dunblane długo pozostawał bez oficjalnego szkoleniowca, aż w końcu zdecydował się na zatrudnienie Amelie Mauresmo. Początki tej kooperacji nie były łatwe, ale końcówka sezonu każe sądzić, że ulubieniec całych Wysp Brytyjskich wraca na właściwe tory. [ad=rectangle] Murray w tym sezonie zagrał w tylko jednym półfinale wielkoszlemowym (Roland Garros), nie obronił tytułu w Wimbledonie, na pewien czas wypadł z czołowej "10" rankingu ATP. Na premierowe zwycięstwo z rywalem z tego grona musiał czekać do US Open, a na pierwszy wygrany turniej do września. Również do końca ważyły się jego losy awansu do Finałów ATP World Tour, ale dzięki znakomitej końcówce roku wywalczył przepustkę do Londynu.

Andy Murray wywalczył awans do Finałów ATP World Tour dzięki świetnej postawie w końcówce sezonu
Andy Murray wywalczył awans do Finałów ATP World Tour dzięki świetnej postawie w końcówce sezonu

Szkot przygodę z tenisem zaczął w wieku trzech lat, za sprawą mamy, Judy. Jednak nie jest produktem brytyjskiej szkoły tenisa, bowiem mając 15 lat, trafił do słynnej akademii w Barcelonie, gdzie kształtował się tenisowo i najlepsi katalońscy specjaliści w pełni rozwinęli jego talent.

Szkot zdobył w tym roku trzy tytuły - wszystkie na przełomie września i października
Szkot zdobył w tym roku trzy tytuły - wszystkie na przełomie września i października

Nieprzeciętne umiejętności Murray zaprezentował bardzo szybko, już jako 18-latek. Wówczas awansował do III rundy turnieju na kortach trawiastych Queen's Clubu oraz wielkoszlemowego Wimbledonu, w którym był o krok od 1/8 finału, lecz przegrał z Davidem Nalbandianem, mimo prowadzenia 2-0 w setach. Do czołowej setki rankingu awansował dwa miesiące później po przegranym z Rogerem Federerem finale imprezy w Bangkoku. Pierwszy skalp w głównym cyklu zdobył w lutym w 2006 roku, zwyciężając w San Jose.

Murray szybko został okrzyknięty tym, który uzyska dla Wielkiej Brytanii tak wyczekiwany tytuł wielkoszlemowy. Pierwsze cztery finały w Wielkim Szlemie przegrał, ale za piątym razem zdobył trofeum, wygrywając US Open 2012. Kilka tygodni wcześniej wywalczył złoty medal igrzysk olimpijskich w grze singlowej i srebrny w mikście razem z Laurą Robson. W lipcu 2013 roku Murray został pierwszym od 77 lat brytyjskim mistrzem Wimbledonu w singlu mężczyzn. Łącznie 27-latek, który w rankingu ATP najwyżej był na drugiej pozycji, grał w 45 finałach w głównym cyklu i zdobył 31 tytułów, w tym dwa wielkoszlemowe.

Andy Murray (główne dane)
Wiek27
Wzrost (cm)/Waga (kg)190/84
Grapraworęczna, oburęczny bekhend
Miejsce zamieszkaniaLondyn
TrenerAmélie Mauresmo
Kariera zawodowa
Początek2005
Najwyżej w rankingu2 (2009)
Bilans w głównym cyklu480-149
Tytuły/Finałowe porażki (Główny cykl)31/14
Zarobki ($)33 450 085
Strona internetowahttp://www.andymurray.com/
Facebookhttps://www.facebook.com/andymurrayofficial
Twitterhttps://twitter.com/andy_murray

Sezon 2014 Szkot rozpoczął w Ad-Dausze, gdzie przegrał już w II rundzie z Florianem Mayerem. W Australian Open nie obronił punktów za finał, przegrywając w 1/4 finału z Rogerem Federerem. Na przełomie stycznia i lipca zdobył dwa punkty dla reprezentacji swojego kraju w pojedynku I rundy Grupy Światowej Pucharu Davisa z USA, lecz powrót do indywidualnych występów nie był udany, bo w Rotterdamie odpadł w ćwierćfinale, a w Acapulco w półfinale.

Brytyjczyk popadł w przeciętność. W Indian Wells przegrał w III rundzie z Milosem Raoniciem, zaś w Miami w ćwierćfinale gładko uległ Novakowi Djokoviciowi. Na wyżyny nie był w stanie się wznieść nawet w barwach reprezentacji, która w ćwierćfinale Pucharu Davisa nie sprostała Włochom, a sam Murray przegrał z Fabio Fogninim. Następnie, w turnieju w Madrycie, już w III rundzie wyeliminował go Santiago Giraldo.

Andy Murray w sezonie 2014
Bilans roku (Główny cykl)58-18 (58-18)
Najlepszy wyniktytuł w Walencji
Tie breaki13-9
Asy436
Podwójne błędy192
Break pointy (proc. obronionych)444 (61 proc.)
Break pointy (proc. wykorzystanych)680 (48 proc.)
Zarobki w sezonie ($)3 164 822

W dwóch kolejnych imprezach na kortach ziemnych Murray prezentował się dobrze, ale za każdym razem trafiał na Rafaela Nadala, z którym przegrywał w Rzymie (ćwierćfinał) i w Rolandzie Garrosie (półfinał). Przełomu nie przyniósł również krótki okres gry na trawie. Broniący tytułów w Queen's Clubie i w Wimbledonie Szkot żegnał się z tymi turniejami na III rundzie i ćwierćfinale.

W cyklu US Open Series Murray zanotował trzy ćwierćfinały - w Toronto, Cincinnati i w US Open. Jednak symptomy coraz lepszej gry były widoczne i w końcu Brytyjczyk  zdobył pierwsze trofeum w sezonie, w Shenzhen, gdzie w finale obronił pięć piłek meczowych i pokonał Tommy'ego Robredo. Kolejne dwa turnieje w Chinach tak udane już nie były. W Pekinie reprezentant Zjednoczonego Królestwa przegrał w półfinale z Novakiem Djokoviciem, a w Szanghaju w 1/4 finału z Davidem Ferrerem.

Murray nie zwalniał tempa i grał tydzień po tygodniu, bo za wszelką cenę chciał uzyskać awans do Finałów ATP World Tour. Wygrał w Wiedniu, w finale pokonując swojego największego konkurenta w walce o Masters, Ferrera. Siedem dni później święcił kolejny triumf, tym razem w Walencji, po kolejnym szalonym finale z Robredo, w którym znów obronił pięć meczboli. Bilet do Londynu zabukował sobie w Paryżu, wygrywając w 1/8 finału z Grigorem Dimitrowem i rewanżując się tym samym Bułgarowi za wimbledońską porażkę.

Finały w 2014 roku:

Turniej Ranga (Nawierzchnia) Rywal w finale Wynik
ShenzhenATP World Tour 250 (twarda)Tommy Robredo5:7, 7:6(9), 6:1
WiedeńATP World Tour 250 (twarda w hali)David Ferrer5:7, 6:2, 7:5
WalencjaATP World Tour 500 (twarda w hali)Tommy Robredo3:6, 7:6(7), 7:6(8)

Dla Murraya będzie to szósty start w Finałach ATP World Tour. Debiutował w 2008 roku, w Szanghaju, gdzie wygrał wówczas w fazie grupowej z Andym Roddickiem, Gillesem Simonem i Rogerem Federerem, lecz w półfinale zatrzymał go Nikołaj Dawidienko. Sezon później, w pierwszej edycji tej imprezy rozgrywanej w Londynie, reprezentant gospodarzy nie wyszedł z grupy, choć pokonał Juana Martína del Potro i Fernando Verdasco. Stało się to za sprawą trzysetowego zwycięstwa Del Potro nad Federerem w ostatniej kolejce fazy grupowej i dzięki takiemu rozstrzygnięciu obaj awansowali do 1/2 finału.

Premierowy awans do półfinału turnieju kończącego sezon Szkot wywalczył w 2010 roku. W grupie pokonał Robina Söderlinga i Davida Ferrera, przegrał z Federerem, a w pasjonującym boju o finał po tie breaku trzeciego seta uległ Rafaelowi Nadalowi. Kolejnego występu w Masters Murray nie będzie dobrze wspominał. Rozegrał tylko jeden mecz, przegrany z Davidem Ferrerem, i wycofał się z powodu kontuzji.

W 2012 roku Murray po raz drugi w karierze awansował do najlepszej "czwórki" Finałów ATP World Tour. W fazie grupowej wygrał z Tomasem Berdychem, przegrał z Novakiem Djokoviciem, a w meczu o 1/2 finału okazał się lepszy od Jo-Wilfrieda Tsongi. Historycznego awansu do finału Brytyjczyk jednak nie uzyskał, bowiem został wyeliminowany w półfinale przez Rogera Federera.

- Zyskałem zaufanie do własnej gry w ostatnich tygodniach. Mam nadzieję, że w Londynie stać mnie na dobrą grę. To nagroda za cały sezon, nie tylko za ostatnie miesiące - powiedział 27-latek z Dunblane po wywalczeniu kwalifikacji do turnieju, który będzie rozgrywany w hali O2 Arena.

Historia występów w Finałach ATP World Tour:

Rok Miejsce Wynik Bilans
2008Szanghajpółfinał3-1
2009Londynfaza grupowa2-1
2010Londynpółfinał2-2
2011Londynfaza grupowa0-1
2012Londynpółfinał2-2

Uczestnicy Finałów ATP World Tour: Novak Djoković Uczestnicy Finałów ATP World Tour: Roger Federer Uczestnicy Finałów ATP World Tour: Stan Wawrinka Uczestnicy Finałów ATP World Tour: Kei Nishikori Uczestnicy Finałów ATP World Tour: Andy Murray Uczestnicy Finałów ATP World Tour: Tomas Berdych Uczestnicy Finałów ATP World Tour: Milos Raonić Uczestnicy Finałów ATP World Tour: Marin Cilić

Źródło artykułu: