ATP Pekin: udana inauguracja del Potro i Dimitrowa. Kolejne rozczarowanie Socka

Juan Martin del Potro i Grigor Dimitrow od zwycięstwa rozpoczęli występ w turnieju ATP World Tour 500 na kortach twardych w Pekinie. Kolejnej porażki w tourze doznał we wtorek Jack Sock.

Rafał Smoliński
Juan Martin del Potro Getty Images / Elsa / Na zdjęciu: Juan Martin del Potro
Juan Martin del Potro wrócił do rywalizacji na światowych kortach po finale osiągniętym w wielkoszlemowym US Open 2018. Pod nieobecność Rafaela Nadala i Novaka Djokovicia jest najwyżej rozstawionym tenisistą w China Open. "Palito" chce jak najszybciej zapewnić sobie prawo startu w londyńskim Masters. Aby tak się stało, musi dojść w Pekinie do finału.

Del Potro rozpoczął występ w chińskiej stolicy od zwycięstwa nad Hiszpanem Albertem Ramosem 7:5, 6:2. Wynik meczu byłby bardziej okazały, gdyby trzeci tenisista świata zwieńczył pierwszego seta w 10. gemie. Pochodzący z Tandil zawodnik prosił również parę razy o konsultację medyczną, ale nie dotyczyło to niczego poważnego. O miejsce w ćwierćfinale zagra z Rosjaninem Karenem Chaczanowem.

Do II rundy awansował również we wtorek oznaczony "trójką" Grigor Dimitrow. Bułgar miał się zmierzyć z Ryanem Harrisonem, ale zastąpił go inny Amerykanin, "szczęśliwy przegrany" z eliminacji Tennys Sandgren. W pierwszym secie tenisista z Chaskowa oddał przewagę podania, ale przy stanie po 5 zdobył dwa gemy z rzędu. W drugiej partii jako jedyny postarał się o przełamanie i zwyciężył ostatecznie 7:5, 6:3. Teraz na drodze Dimitrowa stanie Serb Dusan Lajović.

Jack Sock wrócił do rywalizacji w tourze po występie w Pucharze Lavera i po raz kolejny rozczarował. Tym razem Amerykanin wygrał po tie breaku pierwszego seta pojedynku z Nikołozem Basilaszwilim, ale z czasem to Gruzin coraz lepiej radził sobie na korcie. Tenisista z Tbilisi był w drugiej partii lepszy o przełamanie, natomiast w decydującej odsłonie nie dał już żadnych szans rywalowi. Basilaszwili zwyciężył tym samym 6:7(6), 7:5, 6:2.

Przeciwnikiem Gruzina w pojedynku o ćwierćfinał będzie Fernando Verdasco. Hiszpan rozegrał bardzo długie spotkanie z Gaelem Monfilsem, w którym wrócił ze stanu 0-1 w setach. Francuz był bliski wygranej w tie breaku trzeciej partii, lecz zmarnował prowadzenie 4-0. Do II rundy China Open 2018 awansował również Serb Filip Krajinović, który pokonał Niemca Mischę Zvereva 6:1, 6:4. Pierwszy mecz w turnieju wygrał także Włoch Matteo Berrettini, który po udanych eliminacjach odprawił w dwóch setach Argentyńczyka Leonardo Mayera.