Puchar Davisa: Wielka Brytania wygrała bez Andy'ego Murraya. Półfinał wywalczyli Kyle Edmund i Daniel Evans

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Scott Barbour / Na zdjęciu: Daniel Evans
Getty Images / Scott Barbour / Na zdjęciu: Daniel Evans

Wielka Brytania wygrała z Niemcami w ćwierćfinale turnieju finałowego Pucharu Davisa 2019 w Madrycie. Zwycięstwa w singlu odnieśli Kyle Edmund i Daniel Evans.

Wielka Brytania ponownie zagrała bez Andy'ego Murraya. W środę były lider rankingu wrócił z 1:4 w trzecim secie i pokonał Holendra Tallona Griekspoora. W meczu z Kazachstanem i w ćwierćfinale z Niemcami zdobywca trzech wielkoszlemowych tytułów nie wystąpił. W jego miejsce wszedł Kyle Edmund, który spisał się świetnie i zdobył dwa punkty. Wielka Brytania awansowała do półfinału turnieju finałowego Pucharu Davisa 2019.

W piątek w ćwierćfinale rywalami Brytyjczyków byli Niemcy. Na otwarcie meczu Kyle Edmund (ATP 69) wygrał 6:3, 7:5 z Philippem Kohlschreiberem (ATP 79). W pierwszym secie było jedno przełamanie, które wyżej notowany tenisista uzyskał na 4:2. W drugiej partii wrócił ze stanu 1:3. Było to pierwsze spotkanie tych zawodników.

W poprzednich dniach Daniel Evans (ATP 42) doznał porażek z Robinem Haasem i Aleksandrem Bublikiem. Tym razem zwyciężył 7:6(6), 3:6, 7:6(2) Jana-Lennarda Struffa (ATP 35). W tie breaku pierwszego seta Niemiec nie wykorzystał prowadzenia 5-3. W drugiej partii od 2:3 zgarnął cztery kolejne gemy. W trzeciej partii przełamań nie było. W tie breaku Brytyjczyk odskoczył na 3-0 i nie dał sobie odebrać wygranej. W pierwszym spotkaniu tych tenisistów również lepszy był Evans (I runda Wimbledonu 2016).

Wielka Brytania do półfinału Pucharu Davisa awansowała po raz pierwszy od 2016 roku. Pozostaje w grze o 11. tytuł (ostatni w 2015). W sobotę (od godz. 17:30) o 19. finał zmierzy się z Hiszpanią.

Rywalizacja o Srebrną Salaterę (trofeum dla mistrzów ufundowane przez Dwighta Davisa) po raz pierwszy odbywa się w formie turnieju finałowego rozgrywanego w jednym czasie i miejscu. Do tej pory istotą rozgrywek były trzydniowe mecze w systemie pucharowym (według formatu dom-wyjazd) zaplanowane na przestrzeni całego sezonu. W Madrycie najpierw miały miejsce mecze w grupach, a osiem drużyn awansowało do fazy pucharowej. Półfinaliści automatycznie wywalczą prawo występu w turnieju finałowym w 2020 roku. Za reformę rozgrywek odpowiada firma Kosmos Gerarda Pique. Pozostałe drużyny zagrają w marcu w rundzie eliminacyjnej.

Wielka Brytania - Niemcy 2:0, Caja Magica, Madryt (Hiszpania) Turniej finałowy (ćwierćfinał), kort twardy w hali piątek, 22 listopada

Gra 1.: Kyle Edmund - Philipp Kohlschreiber 6:3, 7:5 Gra 2.: Daniel Evans - Jan-Lennard Struff 7:6(6), 3:6, 7:6(2) Gra 3.: Jamie Murray / Neal Skupski - Kevin Krawietz / Andreas Mies nie rozgrywano

Czy Wielka Brytania awansuje do finału Pucharu Davisa 2019?