Simona Halep przetrzymała szarżę Hiszpanki. Kłopoty Karoliny Pliskovej z młodą Amerykanką

Rumunka Simona Halep przetrwała szarżę hiszpańskiej tenisistki w turnieju WTA 1000 w Madrycie. Młoda Amerykanka sprawiła niemałe problemy Czeszce Karolinie Pliskovej.

Simona Halep PAP/EPA / RODRIGO JIMENEZ / Na zdjęciu: Simona Halep
W piątek Simona Halep (WTA 3) rozpoczęła walkę o trzeci tytuł w Madrycie (dwa zdobyła w 2016 i 2017). Rumunka prowadziła 6:0, 5:1, aby ostatecznie pokonać 6:0, 7:5 Sarę Sorribes (WTA 46). Hiszpanka obroniła dwie piłki meczowe w dziewiątym gemie drugiego seta, ale od stanu 5:5 zdobyła tylko dwa z 10 kolejnych punktów.

W ciągu 83 minut Halep zgarnęła 34 z 46 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Wykorzystała siedem z 13 break pointów. Z Sorribes zmierzyła się po raz drugi. W I rundzie Rolanda Garrosa 2020 Rumunka wygrała 6:4, 6:0. Kolejną jej rywalką będzie Chinka Saisai Zheng, pogromczyni Magdy Linette.

Karolina Pliskova (WTA 9) zwyciężyła 5:7, 6:3, 6:2 Cori Gauff (WTA 35). W pierwszym secie Czeszka obroniła dwie piłki setowe i z 3:5 wyrównała na 5:5, ale straciła dwa kolejne gemy. W drugiej partii zaliczyła przełamanie na 4:2 i utrzymała przewagę. W decydującej odsłonie dominowała na korcie. Amerykanka z 0:4 zbliżyła się na 2:4, ale na więcej jej Pliskova nie pozwoliła.

W trwającym dwie godziny i dwie minuty meczu Pliskova zaserwowała 13 asów, a 17-letnia Gauff popełniła 12 podwójnych błędów. Odparła 11 z 15 break pointów i wykorzystała sześć z siedmiu okazji na przełamanie. Kolejną rywalką Czeszki będzie Anastazja Pawluczenkowa (WTA 41), która wygrała 7:5, 6:2 z Madison Keys (WTA 23). W ciągu 88 minut Rosjanka zgarnęła 28 z 35 punktów przy własnym pierwszym podaniu.

W starciu Amerykanek Jennifer Brady (WTA 14) wróciła z 1:3 w drugim secie i pokonała 6:2, 6:4 Venus Williams (WTA 91). Finalistka tegorocznego Australian Open zniwelowała 10 z 13 break pointów i zaliczyła sześć przełamań. Zdobyła 20 z 25 punktów przy drugim podaniu Williams. Wiktoria Azarenka (WTA 15) zwyciężyła 7:5, 3:6, 6:1 Jekaterinę Aleksandrową (WTA 32) po dwóch godzinach i trzech minutach. W meczu miało miejsce 12 przełamań, z czego siedem dla Białorusinki.

Jelena Ostapenko (WTA 50) pokonała 6:3, 6:1 Polonę Hercog (WTA 73). W ciągu 64 minut Łotyszka obroniła pięć break pointów i zaliczyła cztery przełamania. W I rundzie jej rywalką miała być Swietłana Kuzniecowa, ale do starcia triumfatorek Rolanda Garrosa nie doszło, bo Rosjanka wycofała się z powodu kontuzji ścięgna udowego.

Elise Mertens (WTA 16) w 83 minuty wygrała 6:3, 6:3 z Shuai Zhang (WTA 44). W pierwszym secie Belgijka wróciła ze stanu 0:2. Belgijka posłała sześć asów i zgarnęła 30 z 40 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Wykorzystała pięć z sześciu break pointów. Jelena Rybakina (WTA 22) przegrywała 0:2 w pierwszym secie, by pokonać 6:4, 6:0 Ajlę Tomljanović (WTA 78).

Jennifer Brady (USA, 11) - Venus Williams (USA, WC) 6:2, 6:4
Wiktoria Azarenka (Białoruś, 12) - Jekaterina Aleksandrowa (Rosja) 7:5, 3:6, 6:1
Elise Mertens (Belgia, 13) - Shuai Zhang (Chiny) 6:3, 6:3
Anastazja Pawluczenkowa (Rosja) - Madison Keys (USA) 7:5, 6:2
Jelena Ostapenko (Łotwa) - Polona Hercog (Słowenia, LL) 6:3, 6:1
Jelena Rybakina (Kazachstan) - Ajla Tomljanović (Australia, Q) 6:4, 6:0

Czy Simona Halep zdobędzie trzeci tytuł w Madrycie?