Arkadiusz Kułynycz jedynym polskim zapaśnikiem z medalem Igrzysk Europejskich

Arkadiusz Kułynycz zdobył w Mińsku brązowy medal w zapasach w stylu klasycznym podczas Igrzysk Europejskich 2019 w kategorii do 87 kilogramów.

Piotr Ziemka
Arkadiusz Kułynycz PAP / Adam Warżawa / Na zdjęciu: Arkadiusz Kułynycz
W repasażu Arkadiusz Kułynycz po pierwszej połowie przegrywał z mistrzem świata z 2017 roku, brązowym medalistą MŚ 2018 i mistrzem Europy z 2018 r. - Maksimem Manukyanem 0:3. W drugiej części Ormianin został ukarany za pasywność. Minutę i 55 sekund przed końcem walki urodzony w 1992 roku Polak doprowadził do wyrównania i dzięki tej akcji za dwa punkty mógł walczyć o brąz.

W pojedynku o medal rywalem Kułynycza był reprezentant gospodarzy Radzik Kulijew. Po pierwszej połowie prowadził Białorusin (0:1). Minuta drugiej rundy nie przyniosła zmiany wyniku. Podopieczny trenera Włodzimierza Zawadzkiego - mistrza olimpijskiego z 1996 roku - wyrównał minutę i 51 sekund przed końcem. 16 sekund później zapaśnik z RCSZ Olimpijczyk Radom objął prowadzenie (3:1). Później wykonał jeszcze dwie akcje za dwa punkty i triumfował ostatecznie 7:1.

Zwycięstwo Tomasza Kaczora
Dorota Borowska zdobyła brąz

Złoto zdobył Żan Bełeniuk. 28-letni Ukrainiec w 1/4 finału pokonał Kułynycza 9:1, w 1/2 Kulijewa 3:1, a w finale Islama Abbasowa też 3:1. Bełeniuk to srebrny medalista igrzysk olimpijskich 2016, mistrz świata z 2015 roku i mistrz Europy z lat 2014, 2016 i 2019. W pierwszej edycji Igrzysk Europejskich - Baku 2015 - stanął na drugim stopniu podium.

Kułynycz wywalczył jedyny medal dla Polski w zapasach podczas Igrzysk Europejskich 2019 w Mińsku. W ćwierćfinałach w stylu wolnym przegrali medaliści mistrzostw Europy Magomedmurad Gadżijew i Zbigniew Baranowski. Z kolei w starciach o trzecie miejsce porażki poniosły Anna Łukasiak i Katarzyna Mądrowska.

Czy któryś z polskich zapaśników zdobędzie medal mistrzostw świata w 2019 roku?