Chamera: Cały czas trudno się z tym pogodzić

- Cały czas trudno pogodzić się z tym, że tylko jeden zawodnik i jedna zawodniczka w danej konkurencji mogą reprezentować nas na igrzyskach przy tak wspaniałym potencjale - powiedział podczas uroczystej gali wiceprezes PZŻ ds. sportu, Tomasz Chamera.

Maciej Frąckiewicz
Maciej Frąckiewicz
Szymon Sikora / PZŻ / Szymon Sikora / PZŻ

W poniedziałek 30 listopada w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie odbyła się gala Polskiego Związku Żeglarskiego. Wręczono na niej kadrowe nominacje dla zawodników, wyróżnienia za osiągnięcia w mijającym sezonie i zaprezentowano cele sportowe na nadchodzący rok.

Wiceprezes PZŻ ds. sportu Tomasz Chamera powiedział o tym, że celem polskich żeglarzy na przyszłorocznych letnich igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro jest zdobycie przynajmniej jednego medalu. Przed czterema laty w Londynie nasi reprezentanci wywalczyli dwa brązowe medale, oba w windsurfingowej klasie RS:X, a dokonali tego Przemysław Miarczyński i Zofia Noceti-Klepacka.

- Nasze cele, które założyliśmy sobie po igrzyskach w Londynie, pozostają niezmienione. Jeden medal może wydawać się trochę minimalistyczny, ale ci co startowali w igrzyskach, wiedzą jak trudne jest zdobycie tego medalu, szczególnie na tak dalekim akwenie jak Rio. To jest nasze minimum i będziemy walczyli o więcej. Cieszą tegoroczne wyniki, które pokazują, że zakwalifikowane konkurencje stać o walkę nie tylko o pierwszą dziesiątkę, ale być może nawet o miejsca medalowe - powiedział Tomasz Chamera.

Polski windsurfing nadal jest w doskonałej formie. W tegorocznych mistrzostwach Europy klasy RS:X złoty medal zdobył 21-letni Paweł Tarnowski, a Piotr Myszka i Przemysław Miarczyński zakończyli zawody w okolicach dziesiątego miejsca. Z kolei na tych samych zawodach miejsca od drugiego do czwartego zajęły kolejno Małgorzata Białecka, Zofia Noceti-Klepacka i Maja Dziarnowska.

- Cały czas trudno pogodzić się z tym, że tylko jeden zawodnik i jedna zawodniczka w danej konkurencji mogą reprezentować nas na igrzyskach przy tak wspaniałym potencjale, przy tak wspaniałej grupie, którą mamy w olimpijskim windsurfingu - dodał wiceprezes PZŻ ds. sportu.

Tomasz Chamera opowiedział także krótko o programie Energa Sailing Team Poland oraz Youth Volvo Sailing Team, które są dużym wsparciem dla narodowej kadry seniorskiej oraz dla młodych zdolnych polskich żeglarzy.

- Program Energa Sailing, program, który będzie kontynuowany, zarówno w zakresie edukacyjnym jak i w zakresie sportowym wspomagania naszej reprezentacji. Nasze projekty biznesowe są świetnym przykładem współpracy między partnerami biznesowymi, ministerstwem sportu i działalnością również Polskiego Związku żeglarskiego. To stanowi chyba dzisiaj wzór, a na pewno kierunek działania w zakresie upowszechniania działalności sportowej. Projekt Energa Sailing Team Poland to pomoc i wsparcie dla kadry narodowej, przede wszystkim w zakresie uzyskania jak najwyższego światowego wyniku sportowego i wyłonienia reprezentacji na igrzyska olimpijskie w 2016 roku. Tutaj realizujemy dosyć duże projekty w zakresie działania medialnego, a celem oczywiście tych wszystkich programów są medale w Rio - stwierdził Chamera.

- Program Youth Volvo Sailing Team to również kontynuacja współpracy z firmą Volvo Car Poland, dotycząca wspomagania utalentowanych zawodników, którzy legitymują się już medalami mistrzostw świata i mistrzostw Europy, którzy są ścisłą czołówką w swoich kategoriach wiekowych, i przede wszystkim którzy są potencjalnymi uczestnikami igrzysk w Rio, którzy walczyć będą o jak najlepsze wyniki - zakończył przedstawiciel PZŻ.

Maciej Frąckiewicz

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×