Zakończył się Puchar VGSD w klasach A-Class, Hobie Cat 16 oraz Formula Open

W niedzielę, po dwóch dniach rywalizacji, zakończył się Puchar Volvo Gdynia Sailing Days katamaranów w klasach A-Class, Hobie Cat 16 oraz Formula Open.

Maciej Frąckiewicz
Materiały prasowe / Robert Hajduk / Volvo Gdynia Sailing Days 2017

Jedną z imprez, która kończyła drugi tydzień zmagań podczas 18. edycji Volvo Gdynia Sailing Days był Puchar VGSD katamaranów w klasach A-Class, Hobie Cat 16 oraz Formula Open. Całe podium w każdej z konkurencji zajęli zawodnicy klubu UKS Navigo Sopot.

Na jednoosobowych katamaranach w klasie A-Class po zaciętej walce zwyciężył Jakub Surowiec, który pływał najrówniej, bo wygrał trzy z siedmiu wyścigów, dwa razy był drugi oraz dwa razy trzeci. Dopiero ostatnim wyścigiem wyprzedził Jacka Noetzela, który również miał na koncie trzy wygrane, ale w innych wyścigach zajmował gorsze miejsca, a w ostatnim przypłynął dopiero piąty i dał się wyprzedzić w klasyfikacji generalnej. Na najniższym stopniu podium stanął Maciej Żarnowski.

W klasie Hobie Cat 16 triumfowali Tymoteusz Cierzan i Oskar Niemira. Co prawda wygrali tylko dwa z siedmiu wyścigów, ale w pozostałych pięciu zajmowali drugie miejsca i ostatecznie wyprzedzili następną załogę o pięć punktów. Drugą pozycję zajęły Aleksandra Jędryczka i Katarzyna Piernicka, które zapewniły sobie srebrne medale ostatnim wyścigiem, który wygrały. Był to ich jedyny zwycięski bieg, ale za to na wagę wicemistrzostwa. Ostatni wyścig zaważył też o tym, że trzecie miejsce zajęli ostatecznie Maja Niemira i Szymon Cierzan, bo przypłynęli w nim na szóstej pozycji i stracili do Jędryczki i Piernickiej zaledwie jeden punkt.

Natomiast bezkonkurencyjni w klasie Formula Open byli Michał Surowiec i Jurek Białek, którzy wygrali wszystkie pięć wyścigów. Na drugiej pozycji uplasowali się Michał Kraskowski i Arek Piernicki, którzy cztery razy zajęli drugie miejsce, a trzecia lokata przypadła Stefanowi Schleiferowi i Małgorzacie Naroc.

W trakcie tegorocznego gdyńskiego festiwalu żeglarstwa odbył się już wcześniej Puchar Volvo Gdynia Sailing Days w innych klasach. Mianowicie w dniach 8-9 lipca zawodnicy ścigali się w klasach Delphia-24, Micro i Scandinavia/Skippi 650.

Gośćmi honorowymi ceremonii medalowej były świeżo upieczone mistrzynie świata w olimpijskiej klasie 470, Agnieszka Skrzypulec i Irmina Mrózek Gliszczynska, które do Gdyni przyjechały wprost z Salonik.

W poniedziałek rozpocznie się trzeci i ostatni tydzień 18. regat Volvo Gdynia Sailing Days. Do rywalizacji przystąpi tego dnia najliczniejsza flota podczas tej imprezy, czyli klasa Optimist grupa B. O Puchar Trenerów YKP Gdynia ścigać się będzie około 300 zawodników do 12 lat. Tego dnia rozpoczną się również zmagania w Pucharze Miasta Gdyni w klasach Laser 4.7, Laser Radial oraz 420. Zwycięzców tych konkurencji poznamy w środę. Z kolei od wtorku do soboty w mistrzostwach Europy EUROSAF walczyć będą żeglarze z niepełnosprawnością w klasach Skud 18, Hansa 303 oraz 2.4 mR.

Gdynia Sailing Days organizowane są od 2000 roku. Natomiast od roku 2012 jej partnerem oraz sponsorem tytularnym jest firma Volvo i od kilku lat impreza nosi nazwę Volvo Gdynia Sailing Days. Tak pozostanie przynajmniej do 2019 roku, ponieważ w zeszłym roku Volvo Car Poland i Gdyńskie Centrum Sportu przedłużyły współpracę o kolejne trzy lata.

Żeglarstwo jest szwedzką tradycją marki Volvo. Szwedzi od zawsze związani są z żaglami i z pływaniem. Volvo już 19 lat temu rozpoczęło organizację jednych z największych zawodów żeglarskich na świecie - Volvo Ocean Race. Areną tych regat są oceany i morza całego świata. W tym roku wystartuje 13. edycja tych prestiżowych regat i nastąpi to 22 października w hiszpańskim Alicante.

Volvo Car Poland jest od trzech lat również partnerem Polskiego Związku Żeglarskiego i wspiera najbardziej uzdolnionych polskich żeglarzy młodego pokolenia w ramach programu Volvo Youth Sailing Team Poland.