Max Fricke skopiował wyczyn Marka Lorama

W niedzielę w Gdańsku Max Fricke został nowym Indywidualnym Mistrzem Świata Juniorów. Australijczyk sięgnął po złoto, choć nie wygrał ani jednego turnieju finałowego.

Łukasz Kuczera
Max Fricke WP SportoweFakty / Jarek Pabijan / Max Fricke

Rywalizacja o Indywidualne Mistrzostwo Świata Juniorów zmieniła się w roku 2010. W tamtym sezonie IMŚJ wyłonił cykl składający się z trzech turniejów. Zwycięstwa w zawodach odnosili kolejne Maksim Bogdanow, Darcy Ward oraz Maciej Janowski. Na zakończenie sezonu cała trójka miała po 30 punktów i o tytule zadecydował bieg dodatkowy, w którym najlepszy był Australijczyk.

W kolejnym sezonie IMŚJ składał się z czterech turniejów. W dwóch finałach po wygraną sięgnął Janowski, który później cieszył się ze zdobycia złotego medalu. Rekordowy był rok 2012, w którym cykl zmagań o IMŚJ liczył aż siedem zawodów, z czego dwa rozegrano w argentyńskiej Bahia Blance. W czterech imprezach triumfował Michael Jepsen Jensen i to on okazał się najlepszym juniorem globu w roku 2012.

Rok 2013 przyniósł złoty medal IMŚJ dla Patryka Dudka. Zielonogórzanin wygrał pierwszy turniej finałowy w Pile. W dwóch kolejnych zawodach po zwycięstwa sięgał Piotr Pawlicki, ale strata punktowa z Piły okazała się nie do odrobienia. "Piter" powetował sobie porażkę rok później - pewnie wygrał turnieje w Lonigo i Ostrowie Wlkp., co dało mu upragniony tytuł IMŚJ.

Dopiero w sezonie 2015 doszło do niecodziennej sytuacji, w której Indywidualnym Mistrzem Świata Juniorów został zawodnik, który nie wygrał ani jednego turnieju finałowego. W Lonigo pierwsze miejsce zajął Mikkel Michelsen, w Lublinie zwyciężył Paweł Przedpełski, a w Pardubicach ponownie najlepszy okazał się Michelsen. W przeciągu całego sezonu najwięcej punktów zgromadził jednak Bartosz Zmarzlik, który pokonał Michelsena o pięć "oczek".

W tym roku sytuacja się powtórzyła. Max Fricke w trzech turniejach finałowych zgromadził 46 punktów, jednak ani razu nie stał na najwyższym stopniu podium. W brytyjskim King's Lynn zdobył 12 punktów i był trzeci, później w Pardubicach wywalczył 18 "oczek" i ponownie stanął na najniższym stopniu podium, by w Gdańsku zakończyć zawody na drugiej pozycji z 16 punktami na koncie.

Cykl IMŚJ, który składa się z mniejszej liczby turniejów, różni się od seniorskiego Speedway Grand Prix. W historii SGP tylko raz doszło do sytuacji, w której po mistrzostwo świata sięgnął zawodnik, który nie wygrał ani jednej imprezy. Było tak w sezonie 2000, kiedy tytuł IMŚ wywalczył Mark Loram. Brytyjczyk punktował na równym i wysokim poziomie w każdej imprezie, co pozwoliło mu osiągnąć największy sukces w karierze. Wtedy "Loramski" wyprzedził o siedem punktów Billy'ego Hamilla.