Longtrack ponownie w Rzeszowie. Mistrzami tej odmiany były żużlowe legendy

Po siedmiu latach longtrack ponownie zagości w Polsce. 27 września ta efektowna odmiana żużla pojawi się na torze w Rzeszowie. Tam też wyłoniony zostanie mistrz świata. W przeszłości po złoto sięgały największe legendy.

Mateusz Kozanecki
Mateusz Kozanecki
Stanisław Burza Materiały prasowe / Motowizja / Na zdjęciu: Stanisław Burza
Historia ścigania na długich torach liczy sobie ponad 60 lat. Pierwsze mistrzostwa Europy odbyły się w szwedzkiej Solvalli w 1957 roku, a zwyciężył w nich Norwego Basse Hveem. W 1971 natomiast zaczęto rozgrywać mistrzostwa świata.

Wśród złotych medalistów nie brakuje legend z klasycznych torów. Mistrzami w tej odmianie zostawali Ivan Mauger, Ole Olsen, Egon Muller, Erik Gundersen, Simon Wigg i wielu innych utytułowanych żużlowców. Przed rokiem złoto wywalczył Dimitri Berge, ścigający się na co dzień w Abramczyk Polonii Bydgoszcz.

Aby tor został uznany za długi, musi mierzyć przynajmniej 350 metrów, choć z reguły zawody odbywają się na owalach o długości nawet do jednego kilometra. Zawodnicy ścigają się na innych motocyklach - te mają dwa biegi i mogą osiągać prędkość nawet do 180 km/h. Ponadto w każdym wyścigu pod taśmą ustawia się obecnie pięciu zawodników (w przeszłości było to nawet sześciu i ośmiu).

ZOBACZ WIDEO Żużel. Nowy regulamin miał pomóc beniaminkowi. W Apatorze zburzył jednak koncepcję składu

Dodajmy, że to nie pierwszy raz, kiedy longtrack zagości na rzeszowskim torze. 11 sierpnia 2013 roku odbyła się tam IV runda IMŚ, a po zwycięstwo sięgnął Martin Smolinski. Podium uzupełnili Cameron Woodward i Josef Franc.

Z dziką kartą wystąpił Stanisław Burza, który spisał się wówczas bardzo dobrze, zajmując wysokie, siódme miejsce. W niedzielę doświadczony zawodnik ponownie stanie przed szansą startu w zawodach na długim torze. - Kibicuję naszemu rodakowi - powiedział Krzysztof Mikulski, prezes Motowizji, która pokaże transmisję z zawodów.

- Cieszymy się, że będziemy mogli zaserwować kibicom ciekawa odmianę żużla. Wyścigi na długim torze to większa prędkość, ogromna adrenalina, no i duże motocykle z biegami. A do tego pięciu zawodników na torze i nasz Stanisław Burza. Liczymy na widowiskowe zawody i pogodę na dobre ściganie. Poza tym jak zawsze będą niespodzianki w postaci gości - skomentował Gabriel Waliszko.

Tegoroczne zmagania, z powodu pandemii koronawirusa, zostały okrojone do zaledwie dwóch turniejów. Na półmetku rywalizacji liderem klasyfikacji generalnej jest Lukas Fienhage, zawodnik Wolfe Wittstock. Podium uzupełniają Mathieu Tresarrieu i Romano Hummel.

Zawody składać się będą z 18 wyścigów. Najpierw każdy z uczestników odjedzie po pięć biegów w fazie zasadniczej. Następnie zwycięzca zapewni sobie awans do wyścigu finałowego, a sklasyfikowani na miejscach 2-11 powalczą w półfinałach. Początek turnieju zaplanowano na godz. 17:30, a tekstową relację live przeprowadzi portal WP SportoweFakty.

Lista startowa:
1. (#95) Jesse Mustonen (Finlandia)
2. (#56) Mathieu Tresarrieu (Francja)
3. (#333) Kenneth Hansen (Dania)
4. (#115) Theo Pijper (Holandia)
5. (#31) Max Dilger (Niemcy)
6. (#37) Chris Harris (Wielka Brytania)
7. (#125) Lukas Fienhage (Niemcy)
8. (#109) Zach Wajtknecht (Wielka Brytania)
9. (#444) Josef Franc (Czechy)
10. (#42) Stephan Katt (Niemcy)
11. (#15) Stanisław Burza (Polska) - dzika karta
12. (#666) Romano Hummel (Holandia)
13. (#93) James Shanes (Wielka Brytania)
14. (#30) Tomas H. Jonasson (Szwecja)
15. (#104) Gaetan Stella (Francja)
16. (#16) Martin Malek (Czechy) - rezerwowy
17. (#17) Zdenek Holub (Czechy) - rezerwowy

Początek zawodów: 27 września (niedziela), godz. 17:30
Sędzia: Pavel Kubes
Prezydent Jury: Thierry Bouin
Delegat PZM: Piotr Szymański

Klasyfikacja generalna:

M-ce Zawodnik Kraj Morizes Rzeszów Suma
1. Lukas Fienhage Niemcy 25 25
2. Mathieu Tresarrieu Francja 22 22
3. Romano Hummel Holandia 19 19
4. Theo Pijper Holandia 17 17
5. Zach Wajtknecht Wielka Brytania 15 15
6. Kenneth Hansen Dania 12 12
7. Max Dilger Niemcy 11 11
8. Josef Franc Czechy 10 10
9. James Shanes Wielka Brytania 9 9
10. Chris Harris Wielka Brytania 8 8
11. Stephan Katt Niemcy 5 5
12. Stephane Tresarrieu Francja 4 - 4
13. Martin Malek Czechy 3 3
14. Gaetan Stella Francja 2 2
15. Jerome Lespinasse Francja 1 - 1

Czytaj także:Marcin Nowak: Mało jest w żużlu osób, które sumiennie wykonują swoje obowiązki [WYWIAD]Prywatny folwark Fogo Unii Leszno w play-off. Porażka pojęciem prawie nieznanym

KUP BILET NA 2024 ORLEN FIM Speedway Grand Prix of Poland - Warsaw -->>

Czy Stanisław Burza zajmie miejsce w czołowej dziesiątce?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×