PAP/EPA

MŚ w hokeju: Udany początek Rosji. Białoruś postraszyła Finów

Rafał Lichowicz

Rosjanie w swoim pierwszym występie na mistrzostwach świata rozgrywanych w Niemczech i Francji pokonali po rzutach karnych Szwecję 2:1. Komplet punktów w starciu z Białorusią zdobyli Finowie.

Reprezentacja Rosji już w meczu otwarcia mistrzostw mierzyła się z innym faworytem do pierwszego miejsca w grupie A, która rozgrywa swoje mecze na lodowisku w Kolonii, Szwecją. Reprezentanci Trzech Koron nie byli spisywani w tym meczu na pożarcie, co udowodnili już w pierwszej tercji obejmując prowadzenie po golu Eliasa Lindholma.

Po kolejnych 20 minutach gry, chimerycznych w wykonaniu podopiecznych Olega Znaroka, Rosja wyrównała na początku trzeciej tercji za sprawą gracza CSKA Moskwa, Siergieja Andronowa. Dogrywka, która nie dała rozstrzygnięcia doprowadziła do karnych.

W tych jedynie celny trafienie zaliczył Artiemij Panarin z Chicago Blackhawks i to Rosjanie cieszyli się z dwóch punktów za zwycięstwo w pierwszym meczu turnieju.

W rozgrywanym równolegle pojedynku otwarcia w grupie B, Finowie pokonali w paryskiej hali AccorHotels Arena Białoruś 3:2. Suomi prowadzili już 2:0 po golach Sebstiana Aho i Oskara Osali, ale waleczni gracze ze Wschodu podnieśli się w kolejnych tercjach.

Kontaktowego gola przed końcem drugiej tercji strzelił młodziutki 18-latek Jegor Szaranhowicz. Niedługo po wznowieniu ostatniej części gry do remisu doprowadził doświadczony Jewgienij Kowyrszyn.

Finowie zdobyli decydującego gola pięć minut po wyrównującej bramce. Osłabienie Białorusi wykorzystał najskuteczniejszy strzelec fińskiej Liigi, Veli-Matti Savinainen.

Grupa A:

Szwecja - Rosja 1:2 karn. (1:0, 0:0, 0:1, 0:0, 0:1 k.)
1:0 - Lindholm (Raks, Hedman) 15'
1:1 - Andronow (Barabanow, Prowodyrow) 44'

w karnych: Linholn (x), Gusjew (x), Ekman-Larsson (x), Panarin (0-1), Nylander (x)