Getty Images / Martin Rose / Na zdjęciu: Łotysze okazali się lepsi od Norwegów

MŚ w hokeju: Łotysze dogonili Norwegów i wygrali. Szwajcarzy minimalnie lepsi od Austriaków

Rafał Smoliński

Reprezentacje Łotwy i Szwajcarii wygrały pierwsze mecze w hokejowych mistrzostwach świata rozgrywanych w Danii. Obie drużyny odniosły w sobotę zwycięstwa po dogrywce.

W Kopenhadze Helweci prowadzili już 2:0. Pod koniec pierwszej tercji wynik otworzył Nino Niederreiter, a podwyższył w 25. minucie Gaetan Haas. Z czasem jednak coraz śmielej na lodzie poczynali sobie Austriacy, którzy są beniaminkiem elity. W zeszłym roku awans dała im słynna wygrana 11:0 nad Polakami. W 36. minucie kontaktowego gola zdobył Dominic Zwerger, a już w trzeciej części spotkania wyrównał Manuel Ganahl, który wykorzystał zamieszanie podbramkowe. Zwycięskie trafienie dla Szwajcarów padło dopiero w dogrywce. W 64. minucie Enzo Corvi sprytnie objechał bramkarza i zmieścił krążek przy słupku.

Łotysze zainaugurowali mistrzostwa elity w Herning meczem z Norwegami. Skandynawowie wygrali pierwszą tercję 2:0, a o bramki postarali się Anders Bastiansen i Alexander Bonsaksen. Na te trafienia rywale odpowiedzieli z czasem. Najpierw w 27. minucie zmniejszył dystans Rudolfs Balcers, a dopiero w 52. minucie do remisu doprowadził Rodrigo Abols. W regulaminowym czasie gry goli już nie było, dlatego konieczne było rozegranie dogrywki. Trafienie na wagę dwóch punktów uzyskał w jej 24. sekundzie Balcers, który znalazł się przed golkiperem, popisał się ładnym zwodem i bekhendem posłał krążek do bramki.

Do ćwierćfinału mistrzostw świata awansują po cztery najlepsze drużyny z grupy A i B. Dwa najgorsze zespoły turnieju w Danii spadną do Dywizji 1A. Relegowana nie może zostać Słowacja, która będzie gospodarzem przyszłorocznych mistrzostw elity.