Newspix / Piotr Matusewicz / PressFocus / Na zdjęciu: Arkadiusz Kostek

MŚ dywizji 1B w hokeju: zwycięstwo na pożegnanie z Tallinem. Polacy pokonali Japończyków

Rafał Smoliński

Hokejowa reprezentacja Polski pokonała Japonię 7:4 w swoim ostatnim meczu mistrzostw świata dywizji 1B rozgrywanych w Tallinie. Biało-Czerwoni już wcześniej stracili szansę na awans na zaplecze elity.

Sobotnie zwycięstwo Rumunii nad Holandią sprawiło, że ci pierwsi zapewnili sobie awans do dywizji 1A. Polska aby mieć szansę, musiała liczyć na potknięcie Rumunów, a następnie pokonać Japończyków. Pierwszego punktu nie udało się zrealizować, dlatego spotkanie podopiecznych trenera Tomasza Valtonena z reprezentantami Kraju Kwitnącej Wiśni straciło na znaczeniu. Mimo tego Polacy zagrali radosny hokej i strzelili rywalom siedem bramek, tracąc przy tym cztery gole.

Wynik otworzył w 6. minucie Szymon Marzec, popisując się ładnym strzałem z bardzo ostrego kąta. Japończycy błyskawicznie odpowiedzieli, wykorzystując grę w przewadze. Potem obie drużyny miały swoje szanse, ale do końca pierwszej tercji wynik nie uległ zmianie. O zwycięstwie Polaków zadecydowała druga odsłona, którą wygrali 4:0. Najpierw na 2:1 trafił Krystian Dziubiński. Minęło 18 sekund, a Mateusz Gościński podwyższył na 3:1. Już po chwili powinno być 4:1, ale Marcin Kolusz zmarnował sytuację sam na sam. Ostatecznie, w 30. minucie na 4:1 wyprowadził Polaków Patryk Wronka. Pod koniec tercji bramkę na 5:1 zdobył jeszcze Bartłomiej Jeziorski.

W ostatniej części meczu obie drużyny zagrały ofensywnie. Najpierw trafił Yushi Nakayashiki, ale w 52. minucie na 6:2 podwyższył Mateusz Bryk. Minęły zaledwie 24 sekundy, a Johna Murraya pokonał Kota Shinohara. W ostatniej minucie bramki zdobyli jeszcze Filip Komorski i Nakayashiki. W ten sposób Biało-Czerwoni wygrali 7:4 i umocnili się na drugiej pozycji. Pokonani Japończycy już przed ostatnią kolejką gier mieli pewne utrzymanie w dywizji 1B. Turniej ukończyli na najniższym stopniu podium.

Zwycięstwo nad Japonią nie zmieniło sytuacji Polski w końcowej tabeli. Nasi hokeiści wywalczyli w Tallinie 13 punktów, czyli tyle samo co Rumuni, z którymi przegrali bezpośredni mecz. On też zdecydował o tym, że Biało-Czerwoni pozostaną w dywizji 1B i będą w przyszłym roku grać z Japończykami, Ukraińcami, Estończykami, Serbami (triumfatorzy mistrzostw świata dywizji 2A w Belgradzie) oraz spadkowiczami z dywizji 1A (Litwini, Węgrzy lub Słoweńcy). Hokejową trzecią ligę opuszczają Holendrzy, których los przypieczętowała sobotnia porażka z Rumunami 1:3. Na zakończenie turnieju w Tallinie Estończycy pokonali po dogrywce Ukraińców 4:3.

5:1 - Jeziorski (Malasiński, Bryk) 39'
5:2 - Nakayashiki (Sato, Sato) 43' (4 na 5)
6:2 - Bryk (Wronka) 52' (5 na 4)
6:3 - Shinohara (Sato, Furuhashi) 53'
7:3 - Komorski (Kapica) 60'
7:4 - Nakayashiki (Furuhashi) 60'

Polska: Murray - Kolusz, Dronia, Wronka, Dziubiński, Kapica - Bryk, Kostek, Neupauer, Domogała, Malasiński - Ciura, Wajda, Komorski, Gosciński, Jeziorski - Łyszczarczyk, Marzec, Starzyński, Michalski.

Japonia: Onoda (od 30. minuty Hata) - Kawai, Yamada, Nakayashiki, Saito, Sato - Sato, Hashimoto, Furuhashi, Shinohara, Hirano - Minoshima, Ito, Terao, Iwamoto, Terao - Hayata, Hashiba, Miura, Osaka.