PAP/EPA / SRDJAN SUKI / Na zdjęciu: Sifan Hassan

Lekkoatletyka. MŚ Doha 2019: Sifan Hassan zwyciężczynią biegu na 10 kilometrów

Piotr Ziemka

Sifan Hassan wygrała bieg na 10 000 metrów podczas lekkoatletycznych mistrzostw świata Doha 2019. Srebrny medal zdobyła Letesenbet Gidey. Polki nie startowały.

Przez początkowe 10 minut tempo nadawała Niemka Alina Reh. Na czwartym kilometrze prowadzenie przejęły zawodniczki z Afryki. Na czele znajdowały się trzy Kenijki, za którymi były trzy Etiopki, a także urodzona w Etiopii, lecz reprezentująca Holandię faworytka bukmacherów do zdobycia złotego medalu - Sifan Hassan.

10 okrążeń przed końcem w czołówce utrzymywały się: Rosemary Monica Wanjiru, Agnes Jebet Tirop, Hellen Onsando Obiri z Kenii, Senbere Teferi i Letesenbet Gidey z Etiopii, a także Hassan. Reh wycofała się z rywalizacji na szóstym kilometrze.

Pierwsze medale MŚ 2019 rozdane
Piotr Małachowski siedemnasty w eliminacjach

W 26. minucie zaatakowała Gidey i w najlepszej szóstce nastąpił podział. Etiopka uzyskała małą przewagę. Tuż przed końcem przedostatniego okrążenia wyprzedziła ją Hassan. Reprezentantka Holandii utrzymała przodownictwo już do końca. Gidey zdobyła srebro. Trzecia finiszowała Tirop.

Hassan w poprzednich edycjach mistrzostw świata występowała na innych dystansach. W 2015 roku była trzecia na 1500 m. Dwa lata później stanęła na trzecim stopniu podium po rywalizacji na 5 kilometrów.