Klasyk dla mistrza! - relacja z meczu Legia Warszawa - Wisła Kraków

Maciej Kmita

W hicie 35. kolejki T-ME Legia Warszawa pokonała przed własną publicznością Wisłę Kraków 1:0. To trzecie z rzędu ligowe zwycięstwo Wojskowych.

Bramkę na wagę zwycięstwa dla Wojskowych zdobył w 60. minucie gry Jakub Rzeźniczak. To trzecia z rzędu ligowa wygrana Legii w stosunku 1:0, dzięki której ekipa Henninga Berga na dwie godziny wróciła na fotel lidera T-ME. Wojskowi pozostawali na nim do zakończenia trzeciego niedzielnego spotkania 35. kolejki T-ME, w którym Kolejorz pokonał 1:0 Pogoń Szczecin.

Dla Wisły to natomiast czwarte kolejne spotkanie bez wygranej (0-2-2). Przy samej Łazienkowskiej 3 Biała Gwiazda nie potrafi wygrać już od maja 2010 roku. Od tego czasu krakowianie doznali na Legii pięciu porażek, a dwa razy udało im się wrócić pod Wawel z punktem.

Względem ostatniego meczu w Szczecinie trener Berg dokonał tylko dwóch zmian w wyjściowym składzie Legii. Pauzujących za kartki Michał Masłowski i Orlando Sa zastąpili Ondrej Duda i Marek Saganowski. Bardziej w porównaniu z ostatnią kolejką zmieniła się za to pierwsza "11" Wisły, do której wrócili Michał Buchalik, Dariusz Dudka, Semir Stilić i Paweł Brożek

Piłkarze obu drużyn szybko weszli na wysokie obrony. Już w 5. minucie po podaniu Michała Żyry w pierwszej sytuacji podbramkowej znalazł się Duda, ale jego uderzenie z 10 metrów obronił Buchalik. Sześć minut później młody Słowak w narożniku pola bramkowego wkręcił w ziemię doświadczonego Arkadiusza Głowackiego, ale i tym razem jego strzał zatrzymał Buchalik.

Wojskowi nie pozwolili Wiśle na zawiązywanie akcji w jej stylu, atakując ją wysokim pressingiem i zmuszając do gry z pominięciem II linii, a Biała Gwiazda neutralizowała skrzydła gospodarzy. Po pół godzinie gry oba zespoły odnalazły się jednak w okolicznościach narzuconych przez rywali. Najpierw w 33. minucie Żyro złamał akcję z prawej strony do środka pola i z 20 metrów uderzył tuż nad bramką Wisły.

Jakub Rzeźniczak dał Legii cenne zwycięstwo
W 35. minucie natomiast Brożek wystartował do długiego podania, umknął stoperom Wojskowych, ale jego strzał lewą nogą z 13 metrów obronił Dusan Kuciak. 120 sekund później po źle rozegranym przez Legię rzucie rożnym goście wyprowadzili kontrę 3 na 2, ale źle rozwiązał ją Stilić, który mogąc podawać do towarzyszących mu Brożka albo Boguskiego, zdecydował się na strzał z 10 metrów, który zablokował Łukasz Broź.

W pierwszym kwadransie po przerwie na boisku nie wydarzyło się nic godnego odnotowania, ale już w 60. minucie Legia zdobyła bramkę na wagę zwycięstwa. Maciej Sadlok przy linii końcowej boiska, w połowie odległości między polem karnym a linią boczną, sfaulował Dudę, a po centrze Tomasza Brzyskiego na dalszy słupek Jakub Rzeźniczak wygrał z Bobanem Joviciem walkę o pozycję i nogą pokonał Buchalika. To piąty ligowy gol "Rzeźnika" w bieżącym sezonie i już 10. asysta "Brzytwy".

Kuciak nie miał wiele pracy na linii, ale nie dlatego, że Wisła nie stworzyła sobie sytuacji bramkowych, a dlatego, że jeśli już do nich dochodziła, to na piłkę jak w ogień szli obrońcy Legii. Broź uczynił to najpierw w I połowie przy prowadzonej przez Stilicia kontrze, a w 63. minucie w ostatniej chwili zastopował strzał Dudki z 12 metrów. W 72. minucie z kolei w sukurs Kuciakowi przyszedł Igor Lewczuk. Bramkarz Legii źle obliczył tor lotu piłki, przy której uprzedził go Donald Guerrier, futbolówka trafiła do Stilicia, ale strzał Bośniak przyjął na siebie Lewczuk. W ostatnim kwadransie Legia postawiła na skomasowaną obronę, ale broniła na tyle dobrze, że krakowianie nie potrafili stworzyć sobie już ani jednej okazji.

Legia sięgnęła po cenne zwycięstwo, ale okupiła wygraną stratą Rzeźniczaka i Dudy. Pierwszy nie zagra w środę z Lechią w Gdańsku z powodu kartek, a drugi 63. minucie doznał urazu stawu skokowego, przez który nie mógł kontynuować występu.

Legia Warszawa - Wisła Kraków 1:0 (0:0)
1:0 - Rzeźniczak 60'

Legia: Dusan Kuciak - Łukasz Broź, Jakub Rzeźniczak, Igor Lewczuk, Tomasz Brzyski - Dominik Furman (86' Dossa Junior), Tomasz Jodłowiec - Michał Żyro, Ondrej Duda (65' Helio Pinto), Michał Kucharczyk - Marek Saganowski.

Wisła: Michał Buchalik - Boban Jović (84' Łukasz Garguła), Arkadiusz Głowacki, Richard Guzmics, Maciej Sadlok (79' Jean Barrientos) - Dariusz Dudka, Maciej Jankowski - Łukasz Burliga, Semir Stilić, Rafał Boguski (65' Donald Guerrier) - Paweł Brożek.

Żółte kartki: Rzeźniczak, Brzyski, Saganowski (Legia) oraz Sadlok, Jović, Guerrier, Dudka (Wisła).

Sędzia: Szymon Marciniak (Płock).

Widzów: 24 429.