Reuters / David Gray / Na zdjęciu: Reprezentacja Arabii Saudyjskiej

Tak według piłkarzy z Arabii Saudyjskiej powinna wyglądać minuta ciszy ku pamięci ofiar zamachu w Londynie

Paweł Kapusta

Do szokującego zdarzenia doszło przed czwartkowym meczem Australia - Arabia Saudyjska w ramach kwalifikacji do mistrzostw świata w Rosji. Goście zignorowali minutę ciszy ku czci ofiar zamachu terrorystycznego w Londynie.

Przed meczem, który odbywał się na stadionie Adelaide Oval, organizatorzy chcieli oddać hołd ofiarom zamachu terrorystycznego w Londynie, do którego doszło 3 czerwca w rejonie London Bridge i Borough Market. Zginęło wówczas siedem osób (w tym dwóch obywateli Australii właśnie), a 48 zostało rannych.

Gdy piłkarze reprezentacji Australii ustawili się na środku boiska, stało się coś, czego nikt się nie spodziewał: zawodnicy z Arabii Saudyjskiej zupełnie niezainteresowani ceremonią rozbiegli się po swojej połowie boiska. Gdy stadion miał milczeć, goście "dogrzewali się" przed pierwszym gwizdkiem. Nic dziwnego, że na stadionie można było usłyszeć - mówiąc delikatnie - reakcję oburzonych kibiców. Dopiero po dłuższej chwili zawodnicy stanęli, jednak każdy na swojej pozycji na boisku.

Jeden z serwisów, który napisał o zajściu - news.com.au - zastanawia się nad powodami. Być może piłkarze nie wiedzieli o ceremonii, być może nikt nie zdążył im tego przetłumaczyć. Być może chodzi także o to, że w świecie arabskim - większość reprezentantów Arabii Saudyjskiej to muzułmanie - nie ma zwyczaju oddawać honorów minutą ciszy. Przyjęta jest jednak modlitwa za zmarłych bądź charytatywne datki w wybranej intencji. Wśród kibiców można jednak słyszeć zdania, że było to zachowanie z premedytacją, mające na celu pokazanie popieranie terrorystycznych ataków.

Mecz, który i tak miał ogromny ciężar gatunkowy (Australia musiała wygrać, aby zachować szanse bezpośredniego awansu na mundial) stał się jeszcze gorętszy. Spotkanie zakończyło się wynikiem 3:2 dla gospodarzy.