PAP/EPA / ABEDIN TAHERKENAREH / Carlos Queiroz, trener Iranu, podrzucany przez piłkarzy po awansie drużyny na MŚ 2018

Znamy trzeciego uczestnika mistrzostw świata w Rosji! Iran z awansem

Maciej Wojs

Piłkarze reprezentacji Iranu to trzecia drużyna, która zapewniła sobie udział w Mistrzostwach Świata 2018 w Rosji. Zespół Carlosa Queiroza przypieczętował awans poniedziałkowym zwycięstwem 2:0 nad Uzbekistanem.

Wygraną drużynie Queiroza zapewnili Sardar Azmoun oraz Mehdi Taremi. Pierwszy zdobył bramkę jeszcze przed przerwą (w 23. minucie), a drugi trafił na dwie minuty przed końcem regulaminowego czasu.

Zwycięstwo Irańczyków mogło być jeszcze bardziej okazałe, ale Masoud Shojaei nie wykorzystał w 50. minucie rzutu karnego.

Dzięki wygranej nad Uzbekistanem, Irańczycy powiększyli swój dorobek do 20 pkt i umocnili się na pierwszym miejscu w tabeli grupy A azjatyckich eliminacji. Druga Korea Południowa traci do nich siedem "oczek".

To ich szóste zwycięstwo w ósmym meczu trzeciej rundy eliminacji. Zawodnicy Queiroza nie zawodzą - nie tylko nie przegrali żadnego spotkania, ale też nie stracili choćby jednej bramki.

Na mundial pojadą po raz piąty. Wszystkie wcześniejsze występy - w 1978, 1998, 2006 i 2014 - kończyli na rywalizacji grupowej.

Iran jest po Rosji i Brazylii trzecią reprezentacją, która zapewniła sobie udział w mistrzostwach. W turnieju udział wezmą 32 drużyny. O krok od wywalczenia kwalifikacji jest reprezentacja Polski.

Ze strefy azjatyckiej awans na mundial wywalczą po dwie najlepsze drużyny z obu grup eliminacji. Ekipy z trzecich miejsc zagrają ze sobą baraż.