WP SportoweFakty / Jakub Piasecki / Na zdjęciu: Lech Poznań

Tabela Lotto Ekstraklasy: Lech wygranym dnia na górze, a Pogoń na dole

W poniedziałek została dokończona 29. kolejka Lotto Ekstraklasy. Nowym wiceliderem został Lech Poznań, a Pogoń Szczecin awansowała z 13. miejsca na 11. lokatę.

Przed poniedziałkowymi meczami było wiadomo, że samodzielnym liderem Lotto Ekstraklasy będzie po 29. kolejce Jagiellonia Białystok. Pytania brzmiały, jaką przewagę będą mieć podopieczni Ireneusza Mamrota nad drugim zespołem w tabeli i kto nim będzie. Jaga nie popisała się w swoim meczu z KGHM Zagłębiem Lubin, szczególnie w pierwszej połowie nie miała dużo do powiedzenia na boisku, za co karą była porażka 0:1. Zdecydowanie lepszy wynik 3:1 zanotował Lech Poznań w spotkaniu z Wisłą Kraków i to Kolejorz jest nowym wiceliderem. Traci on dwa punkty do Jagiellonii i ma "oczko" więcej niż trzecia Legia Warszawa.

Pewnych awansu do grupy mistrzowskiej jest sześć klubów. Dwoma pozostałymi miejscami w górnej połowie tabeli są zainteresowane jeszcze trzy drużyny. To Wisła Kraków, KGHM Zagłębie Gdynia i Arka Gdynia. Swoją sytuację w środku tabeli poprawili zdecydowane Miedziowi, pokonując 1:0 Jagiellonię. Wiadomo natomiast, że w grupie spadkowej będzie rywalizować Cracovia.

Do walki w świąteczny poniedziałek przystąpiły również kluby walczące o utrzymanie w elicie. Piast Gliwice poniósł porażkę 0:1 na stadionie Wisły Płock i spadł na 13. miejsce w tabeli za Pogoń Szczecin. Podopieczni Kosty Runjaicia wyprzedzili nie tylko gliwiczan, ale również pokonany w bezpośrednim pojedynku 3:2 Śląsk Wrocław i są na 11. lokacie.