MŚ 2013: Prezentacja grupy B

Maciej Wojs

"Duński Dynamit", nieobliczalni Islandczycy, krewcy Macedończycy i mocarni Rosjanie - to główni faworyci zmagań w grupie B. Tłem dla europejskiej wojny pozostaną egzotyczne drużyny z Chile i Kataru.

Dania

Dla podopiecznych Ulrika Wilbeka nadszedł czas udowodnienia swego potencjału. Po srebrze mistrzostw świata w 2011 roku i złocie wywalczonym w serbskich mistrzostwach Europy, Duńczycy dali ogromną plamę podczas sierpniowych igrzysk olimpijskich w Londynie. Wymieniani w gronie faworytów do medalu Skandynawowie odpadli już w ćwierćfinale i do kraju wrócili z podkulonymi ogonami. Do Hiszpanii jadą więc, by zmazać plamę na honorze.

Czy "duński dynamit" zaskoczy podobnie jak na parkietach w Szwecji i Serbii? Wiele wskazuje na to, że tak. Wilbek wręczył bowiem powołania głównie tym zawodnikom, którzy stanowili trzon reprezentacji na poprzednich imprezach. W bramce po raz kolejny zobaczymy więc niesamowitego Niklasa Landina Jacobsena, na skrzydłach brylować będą Anders Eggert i Hans Lindberg, a o sile drugiej linii zadecyduje Mikkel Hansen. Siły zespołu nie umniejszy nawet nieobecność takich graczy jak Thomas Mogensen czy Michael V. Knudsen. Główny kandydat do medalu?

Droga do MŚ 2013:

Duńczycy jako mistrzowie Europy mieli zapewniony udział w turnieju

Kadra:

Bramkarz: Niklas Landin Jacobsen, Jannick Green
Rozgrywający: Mikkel Hansen, Nikolaj Markussen, Henrik Møllgaard, Mads Mensah Larsen, Bo Spellerberg, Rasmus Lauge i Kasper Søndergaard
Skrzydłowi: Anders Eggert, Casper U. Mortensen, Hans Lindberg, Lasse Svan Hansen
Obrotowi: Rene Toft Hansen, Henrik Toft Hansen, Jesper Nøddesbo

[nextpage]

Islandia

Podobnie jak Węgrzy, Szwedzi czy Serbowie - zespół nieobliczalny. Islandczycy od lat bowiem dobijają się do światowej czołówki, by po wywalczeniu medalu wielkiej imprezy, na kolejnym turnieju zająć odległe miejsce. Brązowi medaliści mistrzostw Europy z Austrii jadą do Hiszpanii pełni nadziei na powtórzenie pięknego snu z igrzysk olimpijskich w Pekinie. Tam, kosztem m.in. reprezentacji Polski, zawodnicy z Kraju Gejzerów wywalczyli srebrne medale. Czy teraz stać ich będzie na taki występ?

Islandzka drużyna narodowa zamknęła w ostatnich miesiącach pewien rozdział swojej historii. Z pracy z kadrą zrezygnował Gudmundur Gudmundsson, karierę reprezentacyjną zakończył natomiast Olafur Stefansson. Ciężar odpowiedzialności za wyniki spoczywać będzie teraz na barkach młodszych zawodników - Arona Palmarssona, Ólafura Gustafssona czy Ásgeira Örn Hallgrímssona. W kadrze powołanej na hiszpański czempionat nie brakuje jednak graczy doświadczonych z Gudjonem Valur Sigurdssonem czy Robertem Gunnarssonem na czele. Mieszanka rutyny z młodzieńczą fantazją może dać iście wybuchowe połączenie.

Droga do MŚ 2013:

Islandia - Holandia 41:27 (17:14)
Holandia - Islandia 24:32 (12:15)

Kadra:

Bramkarze: Aron Rafn Eðvarðsson, Björgvin Páll Gústavsson, Hreiðar Leví Guðmundsson
Rozgrywający: Aron Pálmarsson, Ásgeir Örn Hallgrímsson, Fannar Friðgeirsson, Ólafur Andrés Guðmundsson, Ólafur Gústafsson, Snorri Steinn Guðjónsson, Sverre Andreas Jakobsson
Skrzydłowi: Arnór Thór Gunnarsson, Guðjón Valur Sigurðsson, Stefán Rafn Sigurmannsson, Thórir Ólafsson
Obrotowi: Kári Kristján Kristjánsson, Róbert Gunnarsson, Vignir Svavarsson

[nextpage]

Rosja

Przez kilka ostatnich lat można było dojść do wniosku, że rosyjski zespół nie przechodzi żadnej, nawet najmniejszej ewolucji. Kadra zespołu, który wystąpił podczas MŚ w 2007 tylko nieznacznie różniła się od drużyny walczącej na czempionacie Starego Kontynentu w Serbii. Sborna grała toporny i mozolny handball, co odbiło się na wynikach - 14., 12. i 15. miejsce na ME począwszy od 2008 roku, 16. miejsce na MŚ w 2009 roku i brak kwalifikacji na turniej mistrzowski w Szwecji dwa lata później.

Rosjanie poszli jednak, przynajmniej częściowo, po rozum do głowy i przebudowę drużyny narodowej rozpoczęli od zmiany szkoleniowca. Doświadczonego i zasłużonego Władimira Maksimowa zastąpił zaledwie 38-letni Oleg Kuleshov. Były reprezentant Rosji kadrowe zmiany przeprowadzał dość mozolnie, na razie rezygnując z usług m.in. Vitaliya Fillipova, jednocześnie stawiając na młodych Pavla Atmana i Sergeia Gorboka. To jednak nadal zdecydowanie za mało, by cokolwiek zwojować na mistrzostwach w Hiszpanii.

Droga do MŚ 2013:

Rosja - Czechy 23:22 (11:12)
Czechy - Rosja 27:31 (10:18)

Kadra:

Bramkarze: Oleg Grams, Vadim Bogdanov, Igor Levshin
Rozgrywający: Pavel Atman, Sergei Gorbok, Dmitry Zhitnikov, Alexey Rastvortsev, Daniil Shishkarev, Samvel Aslanyan, Eldar Nasyrov, Sergey Shelmenko, Konstantin Igropulo
Skrzydłowi: Alexey Shindin, Pavel Maximov, Timur Dibirov
Obrotowi: Alexander Pyshkin, Egor Evdokimov, Mikhail Chipurin

[nextpage]

Macedonia

Drużyna równie nieprzewidywalna, co nieprzyjemna. Ileż to mamy złych wspomnień z pojedynków z Macedończykami... Drużyna Zvonko Sundovskiego w trakcie kilku ostatnich imprez mistrzowskich pokazała, że potrafi ograć najlepszych i jednocześnie przegrać z rywalami teoretycznie słabszymi. Macedończycy nic jednak nie osiągnęli na turniejach, które rozgrywane były poza Bałkanami. Czy tym razem będzie inaczej?

Wydaje się, że zespół przystępuje do imprezy silny jak nigdy - Kiril Lazarov nadal zachwyca w barwach BM Atletico Madryt, Borko Ristovski regularnie broni w Bundeslidze, a ciężar gry na swoje barki będzie mogło też wziąć kilku innych zawodników ogrywających się na co dzień w Lidze Mistrzów. Czego jednak brakuje Macedończykom? Może pewnego elementu zaskoczenia, bowiem ich gra od kilka lat nie ulega praktycznie zmianie. Kluczową kwestią wydają się jednak kibice. Bez żywiołowego dopingu kilku tysięcy fanatyków Macedończycy popełniać będą zdecydowanie więcej błędów. W Hiszpanii ściany nie pomogą już w takim stopniu jak podczas mistrzostw Europy w Serbii.

Droga do MŚ 2013:

Macedonia - Austria 26:21 (16:10)
Austria - Macedonia 30:27 (13:14)

Kadra:

Bramkarze: Nikola Mitrevski, Borko Ristovski, Zlatko Daskaloski
Rozgrywający: Mitko Stoilov, Kiril Lazarov, Ace Jonovski, Branislav Angelovski, Filip Mirkulovski, Velko Markoski, Naumče Mojsovski, Filip Lazarov, Milan Levov
Skrzydłowi: Dejan Manaskov, Vladimir Temelkov, Zlatko Mojsoski, Goce Georgijevski, Goce Ojleski
Obrotowi: Stojanče Stoilov, Nikola Markoski, Vančo Dimovski

[nextpage]

Chile 

Dla chilijskich szczypiornistów sam udział w hiszpańskich mistrzostwach będzie już sporym sukcesem. Po wynikach osiągniętych choćby na poprzednim czempionacie globu w Szwecji, przed zespołem Fernando Capurro nie są stawiane duże oczekiwania. Zwłaszcza, że do Hiszpanii nie przyjedzie najbardziej znany chilijski zawodnik - Marco Oneto Zuniga, którego występ przekreśliła kontuzja.

Pod jego nieobecność ciężar gry spoczywać będzie na barkach braci Emila i Erwina Feuchtmanna Pereza, grających w niemieckim trzecioligowcu HC Aschersleben. O miejsce w bramce powalczą Felipe Barrientos Castillo oraz Rene Oliva Cifuentes, a z prawego rozegrania od czas do czasu odpali Rodrigo Salinas Muñoz. Nie zmienia to jednak faktu, że Chilijczycy zacięty bój stoczą jedynie w meczu o 5. miejsce w grupie z Katarem.

Droga do MŚ 2013:

3. miejsce podczas Mistrzostw Ameryki (PanAmericano 2012) pozwoliło wywalczyć kwalifikację na MŚ

Kadra:

Bramkarze: Felipe Barrientos Castillo, Rene Oliva Cifuentes, Lucas Pachco Nahuel
Rozgrywający: Victor Donoso Andalaft, Rodrigo Salinas Muñoz, Erwin Feuchtmann Perez, Emil Feuchtmann Perez, Nicolas Jofre Alvarado, Rodrigo Diaz Castello, Esteban Salinas Muñoz, Cristian Moll Ramirez
Skrzydłowi: Guillermo Araya Proboste, Patricio Martinez Chavez, Felipe Maurin Garcia, Diego Reyes Figueroa, Harald Fuechtmann Perez
Obrotowi: Alfredo Valenzuela Dupre, Cristobal del Río Rojas

[nextpage]

Katar 

Podobnie jak w przypadku Chilijczyków, dla reprezentacji Kataru sam występ na mistrzostwach świata będzie sporym osiągnięciem. Azjaci wracają na światowe salony po sześciu latach przerwy. W ostatnim swym występie podczas mistrzostw świata w Niemczech zajęli przedostatnią, 23. pozycję. W tym roku chcą poprawić się co najmniej o kilka lokat, tak, by za dwa lata na własnych parkietach walczyć o miejsce w czołowej szesnastce.

Zespół od kilku lat prowadzi słoweński szkoleniowiec Borut Macek. Jak sam przyznaje, w Hiszpanii Katarczycy nie zamierzają składać broni: - Mamy trudną grupę z Danią czy Islandią, ale nie poddamy się w żadnym ze spotkań. Kluczowy będzie dla nas mecz z Chile, który chcemy wygrać - stwierdza opiekun Azjatów. Trzon kadry oparty jest na graczach rodzimych, nie brakuje jednak naturalizowanych reprezentantów - Bośniaka Eldara Mamisevicia i Chorwata Marko Bagaricia. Pomimo ich obecności, Katarczycy nie powinni liczyć na nic więcej niż walka o miejsca 17.-20.

Droga do MŚ 2013:

2. miejsce w Mistrzostwach Azji w 2012 roku pozwoliło wywalczyć kwalifikację na MŚ

Kadra:

Bramkarze: Yousef Almaalem, Mohamed Abidi, Mohsin Yafai, Hamdi Missaoui
Rozgrywający: Sahbi Aziza, Ahmed Morgan, Fawaz Al-Moadhadi, Mohamed Mahjbi, Wajdi Sinen, Marko Bagaric, Hassan Mabrouk, Ahmed Abdelhak, Mustafa Alsaltialkard, Charafeddine Boumendjel
Skrzydłowi: Hamad Madadi, Abdulrazzaq Murad, Amine Khedher, Eldar Mimisevic, Abdulla Ramazan, Nidhal Aissa
Obrotowi: Hamad Alhajri, Bassel Alrayes, Mahmoud Osman, Wisse Blel

[nextpage]

Terminarz grupy B (Sewilla):

12.01.2013 - sobota: 
godz. 15:45 - Macedonia - Chile
godz. 18:00 - Islandia - Rosja
godz. 20:15 - Dania - Katar

13.01.2013 - niedziela:
godz. 15:45 - Chile - Islandia
godz. 18:00 - Katar - Macedonia
godz. 20:15 - Rosja - Dania

15.01.2013 - wtorek:
godz. 15:45 - Katar - Rosja
godz. 18:00 - Macedonia - Islandia
godz. 20:15 - Dania - Chile

16.01.2013 - środa:
godz. 15:45 - Macedonia - Rosja
godz. 18:00 - Chile - Katar
godz. 20:15 - Islandia - Dania

18.01.2013 - piątek:
godz. 15:45 - Rosja - Chile
godz. 18:00 - Islandia - Katar
godz. 20:15 - Dania - Macedonia
Pomóż nam ulepszać nasze serwisy - odpowiedz na kilka pytań.

< Przejdź na wp.pl